• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 18:37

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Осветление с луминисцентни лампи

Започната от Dare, 05.02.2006 14:03

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Dare

Обикновените луминисцентни лампи подходящи ли са за аквариум? Аквариумът ми е 100 л. с доста растения.

6aro

Мойто мнение е, че не са. Трябвати специална лампа за растения. Спектъра на обикновените лампи не е подходящ изобщо за аквариуми. Най-много да си завъдиш водорасли с тях.
Палудариум: 120/80 (16 вода; 64 надводна част )/40
острови: размери в най-широката си част - 23/18/40; 43/20/40; 10/19/13

dave

Цитат на: "Dare"Обикновените луминисцентни лампи подходящи ли са за аквариум? Аквариумът ми е 100 л. с доста растения.

Чакай да видиш, само какъв консенсус ще се заформи по въпроса  :guns :bash  :bud  umn  ranting moderator :mrgreen:

Колко точно са обикновени? Те си имат маркировка. Често е трицифрено число 865 напр. Имат си и мощност: 30W напр. Могат да бъдат T8, Т5 или друг стандарт. Ако вече си светиш с някакви лампи дай инфо.

Stas

Да, и обикновените стават, но някои са по-подходящи, а други по-малко. :) Неопределен отговор!
А иначе за 100 литра е подходящо да си сложиш една 840 и една 865. Може вместо 865 да сложиш една Филипс Акварел (10 000 К).
Освен това зависи какво ще гледаш в аквариума - предимно риби или предимно растения. За растения ти трябва малко по-интензивно осветление и т.н.

Както каза Dave, този въпрос вече е дискутиран и са ставали сериозни спорове... Гледай само да не се объркаш от тук нататък. :)

tishovsx

Не ги слушай, сложи си 80 вата обикновенна крушка и си гледай кефа, те искат само да те набутат да даваш пари за некви специализирани лампи...не ги слушай, вънка вали и на мене ми екстра :D  :wink:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Dare

Купих за аквариума (100 л.) луминисцентна лампа 20 W/60 см. На самата пура пише FSL YZ 18 RR 26  040519 , а на тялото пише МТ8-20 W. Подходяща ли е за растенията и рибите? Или трябва да купя специална от зоомаг.?

Raven

само кажи марката на лампата,че тези означения нищо не ми говорят.
и ти трябва още една със тази мощност по принцип.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Георги

Цитат на: "Dare"Купих за аквариума (100 л.) луминисцентна лампа 20 W/60 см. На самата пура пише FSL YZ 18 RR 26  040519 , а на тялото пише МТ8-20 W. Подходяща ли е за растенията и рибите? Или трябва да купя специална от зоомаг.?

Ох, да се чуди човек какво да ти отговори.
Има растения, за които е достатъчно да са на 1 метър от прозореца за да си растат безгрижно - роголистник, елодея, егерия (сигурно има и други)...
Има и такива които растат нормално и с обикновена бяла луминисцентна лампа... или с крушка от полилея...
Другите - по-претенциозните искат определен спектър. В заоомагазина ще ти препоръчат.
Айде успех!

NO CARRIER

Цитат на: "Георги"Има растения, за които е достатъчно да са на 1 метър от прозореца за да си растат безгрижно - роголистник, елодея, егерия (сигурно има и други)...
Аз имам чувството, че моята егерия тръгна чак като сложих 3*18Вт лампи. Преди бях с една 18Вт Гро-лукс. Но може да е и заради това, че подавам и CO2. Иначе направо си изгни.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

penchod

Що ми се струва, че 60см. е 18 W?

miTko

Цитат на: "penchod"Що ми се струва, че 60см. е 18 W?
Може и 20 да се окаже, ако е изкопал някаква Т12.Май имаше такива.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Dare

Продавачката каза, че е 18W, ама на лампата пише 20W

77

какъв е диаметъра на пурата :?: на хаген лампите са с подобни параметри (т 8,дължина 60 см, 20 вата) ама други такива аз лично не съм виждал.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Violeta

Цитат на: "Dare"Купих за аквариума (100 л.) луминисцентна лампа 20 W/60 см. На самата пура пише FSL YZ 18 RR 26  040519 , а на тялото пише МТ8-20 W. Подходяща ли е за растенията и рибите? Или трябва да купя специална от зоомаг.?
FSL YZ 18 RR 26 - лампата е 18W, диаметър 26 мм.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

dave

Ами остава да напишеш колко е дълбок.

При нормални пропорции за да отглеждаш повече растения, както пишеш, е добре да имаш към 50W осветление. Така повечето растения ще растат добре. Аз не бих се тормозил особено за спектъра докато не си набавя 50-тина вата луминисцентно осветление.

Имай впредвид обаче, че нещата зависят много от гъстотата на растенията. Колкото повече са, толкова повече се засенчват едно друго и трябва повече светлина.

Ако имаш фотоапарат със светломер ето ти едно просто правило:
Насочваш фотоапарата към зелен лист. За повечето растения светлината е в добро количество ако при чувствителност ISO 200 и бленда 1:5.6 свтломера ти препоръчва скорост 1/15. Това грубо съответства на 1000 лукса осветеност. Ако имаш подобна осветеност на дъното това е добро начало :D

Свтлината, обаче върви с CO2 и торене.

Какви видове растения искаш да отглеждаш?

Violeta

Цитат на: "tishovsx"Не ги слушай, сложи си 80 вата обикновенна крушка и си гледай кефа, те искат само да те набутат да даваш пари за некви специализирани лампи...не ги слушай, вънка вали и на мене ми екстра :D  :wink:
Не го слушай Тишо! И той си е осигурил 35lm/l, а се ослушва и за повече :lol:
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

dave

Цитат на: "Violeta"
Цитат на: "tishovsx"
Не го слушай Тишо! И той си е осигурил 35lm/l, а се ослушва и за повече :lol:

Човека пита за осветление, а не за приключение :gi

tishovsx

И какво приключение може да стане като имаш по силно осветление, след някой и друг ден, моето ще бъде 47lm/l, нек'си вали, мене ми е добре tooth
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

77

Цитат на: "tishovsx"И какво приключение може да стане като имаш по силно осветление, след някой и друг ден, моето ще бъде 47lm/l, нек'си вали, мене ми е добре tooth
че това много ли е :?:  tooth
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

tishovsx

Еми не е, аз затова казвам :wink:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

6aro

А този номера "040519" какв оозначават? Мойта пура на малкия аквариум е същата, но вместо този номер пише "030304".
Палудариум: 120/80 (16 вода; 64 надводна част )/40
острови: размери в най-широката си част - 23/18/40; 43/20/40; 10/19/13

dave

Цитат на: "6aro"А този номера "040519" какв оозначават? Мойта пура на малкия аквариум е същата, но вместо този номер пише "030304".

бих предположил 2004 год. 05 мес. 19 ден

dave

Цитат на: "tishovsx"И какво приключение може да стане като имаш по силно осветление, след някой и друг ден, моето ще бъде 47lm/l, нек'си вали, мене ми е добре tooth

sorry, помислих, че Вили коментира моето осветление, на което е автор :D

при мен е 2 * ( 4000 + 4500 ) + 2000 = 19 kLm  => има нема 100 Lm/L

6aro

Цитат на: "dave"бих предположил 2004 год. 05 мес. 19 ден
Ясно. Не се бях замислил толкова.
Палудариум: 120/80 (16 вода; 64 надводна част )/40
острови: размери в най-широката си част - 23/18/40; 43/20/40; 10/19/13

Violeta

Цитат на: "tishovsx"И какво приключение може да стане като имаш по силно осветление, след някой и друг ден, моето ще бъде 47lm/l, нек'си вали, мене ми е добре tooth
offtopic
Абе много вали, бе! Няма ли да има край?!?
А улиците не са дотам добре осветени като вашите аквариуми :lol:
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

tishovsx

Вили, аре докарвай лампите, че побесневам...аре не ме занимавай, нек'си вали на мене ми добре :wink:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Violeta

Тишо, ТИР-а ще закъса в това лошо време :wink:
Да не ходим да бутаме в Холандия :lol:
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

77

Цитат на: "Violeta"Тишо, ТИР-а ще закъса в това лошо време :wink:
Да не ходим да бутаме в Холандия :lol:
няма ли лафче :?:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

tishovsx

:oops: опааа, сори, леко баце 77....
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Violeta

Вярно, отклоних се, извинете!
Между другото попаднах на една интересна статия за оптималния избор на осветление и се надявам да не ми мине бързо меракът да я преведа и да я пусна да я прочетете. Лошото е, че е доста материал, а свободното ми време е малко.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Dare

В някои книги пише, че 1W луминисцентна лампа се равнява на 3W миньонка. А на 1л. вода препоръчват 0,5W светлина. Следователно за 100 л. аквариум трябва 50 W обикновена светлина, или приблизително 16W луминисцентна лампа. Какво мислите за тия сметки?

dido

Ми сметките според ват/литър (лумен/литър) са ташак, ето защо (степенувани по важност):

-  не вземат предвид височината на водния стълб - особено критично е това. Т.е. ако има два аквариума по 100 литра с по 50 в/л и единия аквариум е висок 30 см, другия 45, този с 30 см височина ще е значително по-добре осветен от другия.

- не вземат предвид спектъра на лампите. Излъчване (или ватове/лумени) в зеления спектър е всъщност на халост. Ако лампата има примерно 30% излъчване в зеления спектър, то 30% от мощността или интензитета са неизползваеми. Такъв е случая с daylight лампите примерно.

- не вземат предвид имаш ли рефлектор или не и какъв е вида на рефлектора - форма и покритие. Смята се - неофициално, разбира се - че рефлектора може да "увеличи" с до 50% осветеността спрямо лампи без рефлектор.

- в случай на луминсцентни лампи - не отбелязват какъв е типа на дросела. Качествените електронни дросели могат да увеличат номиналния интензитет с до 20%.

- и накрая - не описват разни "локални" особености на аквариума ти - примерно колко ти е мътна(бистра) водата, доколко гледаш растения с плаващи листа и т.н. Тези два фактора са всъщност адски важни за правилното разпределение на светлината в отделните пластове вода. Няма да ти кажа как съм кастрил разни нагли едролистни растения за да ми отиде повече светлина към дъното за ниските екземпляри  :lol:

Та това е  :beer
Всякакви подобни мерки са твърде относителни, щото нито една не взема под внимание всички тези фактори по-горе. Идеята е да знаеш как да си настроиш някаква определена "скорост" на развитие на растенията в аквариума с някаква комбинация от светлина/тор/СО2 според желанието ти. Примерно готвиш се за конкурс, правиш промени - ускоряваш нещата. След това искаш да не кастриш много-много, да го даваш по-мързеливо, яваш-яваш - намаляваш донякъде светлината и храната. Това е.

Dare

мерси за изчерпателния отговор, съгласен съм с казаното от теб :beer

dido


77

Цитат на: "dido"Ми сметките според ват/литър (лумен/литър) са ташак, ето защо (степенувани по важност):

-  не вземат предвид височината на водния стълб - особено критично е това. Т.е. ако има два аквариума по 100 литра с по 50 в/л и единия аквариум е висок 30 см, другия 45, този с 30 см височина ще е значително по-добре осветен от другия.

- не вземат предвид спектъра на лампите. Излъчване (или ватове/лумени) в зеления спектър е всъщност на халост. Ако лампата има примерно 30% излъчване в зеления спектър, то 30% от мощността или интензитета са неизползваеми. Такъв е случая с daylight лампите примерно.

- не вземат предвид имаш ли рефлектор или не и какъв е вида на рефлектора - форма и покритие. Смята се - неофициално, разбира се - че рефлектора може да "увеличи" с до 50% осветеността спрямо лампи без рефлектор.

- в случай на луминсцентни лампи - не отбелязват какъв е типа на дросела. Качествените електронни дросели могат да увеличат номиналния интензитет с до 20%.

- и накрая - не описват разни "локални" особености на аквариума ти - примерно колко ти е мътна(бистра) водата, доколко гледаш растения с плаващи листа и т.н. Тези два фактора са всъщност адски важни за правилното разпределение на светлината в отделните пластове вода. Няма да ти кажа как съм кастрил разни нагли едролистни растения за да ми отиде повече светлина към дъното за ниските екземпляри  :lol:

Та това е  :beer
Всякакви подобни мерки са твърде относителни, щото нито една не взема под внимание всички тези фактори по-горе. Идеята е да знаеш как да си настроиш някаква определена "скорост" на развитие на растенията в аквариума с някаква комбинация от светлина/тор/СО2 според желанието ти. Примерно готвиш се за конкурс, правиш промени - ускоряваш нещата. След това искаш да не кастриш много-много, да го даваш по-мързеливо, яваш-яваш - намаляваш донякъде светлината и храната. Това е.
абсолютно вярно е  :!: само да допълня че лум лампи имат оптимална работна температура (т 8  -25 градуса  и  т5  - 35 градуса)  при затворен капак без вентилатори и повечко лампи  могат да се получат  немалки загуби  :wink: много важно е  дали аквариума има покривни стъкла :idea:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

dido

:beer Работната температура я забравих. Добре, че майстора на осветлението е наблизо  :beer

dave

Цитат на: "Dare"В някои книги пише, че 1W луминисцентна лампа се равнява на 3W миньонка

Миньонката и ланмпите с нажежаема жичка въобще имат 12 .. 13 Lm/W
Докато средната лумунисцентна лампи дава 70 .. 80 Lm/W
Разликата е по-скоро 6 пъти

Joro Vn

Правилно!
Цитатdido написа:
Ми сметките според ват/литър (лумен/литър) са ташак, ето защо (степенувани по важност):

- не вземат предвид височината на водния стълб - особено критично е това. Т.е. ако има два аквариума по 100 литра с по 50 в/л и единия аквариум е висок 30 см, другия 45, този с 30 см височина ще е значително по-добре осветен от другия.

- не вземат предвид спектъра на лампите. Излъчване (или ватове/лумени) в зеления спектър е всъщност на халост. Ако лампата има примерно 30% излъчване в зеления спектър, то 30% от мощността или интензитета са неизползваеми. Такъв е случая с daylight лампите примерно.

- не вземат предвид имаш ли рефлектор или не и какъв е вида на рефлектора - форма и покритие. Смята се - неофициално, разбира се - че рефлектора може да "увеличи" с до 50% осветеността спрямо лампи без рефлектор.

- в случай на луминсцентни лампи - не отбелязват какъв е типа на дросела. Качествените електронни дросели могат да увеличат номиналния интензитет с до 20%.

- и накрая - не описват разни "локални" особености на аквариума ти - примерно колко ти е мътна(бистра) водата, доколко гледаш растения с плаващи листа и т.н. Тези два фактора са всъщност адски важни за правилното разпределение на светлината в отделните пластове вода. Няма да ти кажа как съм кастрил разни нагли едролистни растения за да ми отиде повече светлина към дъното за ниските екземпляри  

Та това е  
Всякакви подобни мерки са твърде относителни, щото нито една не взема под внимание всички тези фактори по-горе. Идеята е да знаеш как да си настроиш някаква определена "скорост" на развитие на растенията в аквариума с някаква комбинация от светлина/тор/СО2 според желанието ти. Примерно готвиш се за конкурс, правиш промени - ускоряваш нещата. След това искаш да не кастриш много-много, да го даваш по-мързеливо, яваш-яваш - намаляваш донякъде светлината и храната. Това е.
абсолютно вярно е  само да допълня че лум лампи имат оптимална работна температура (т 8 -25 градуса и т5 - 35 градуса) при затворен капак без вентилатори и повечко лампи могат да се получат немалки загуби  много важно е дали аквариума има покривни стъкла
Още малко да допълня:
-   не вземат предвид колко лампи обслужва един рефлектор;
-   не вземат предвид дали разположението на лампата спрямо рефректора е оптимално /във фокуса му/
-    не вземат предвид колко е отдалечена лампата от повърхността на аквариума;
-   не вземат предвид под какъв ъгъл пада светлината върху покривното стъкло;
-   не вземат предвид колко е замърсено покривното стъкло;
-   не вземат предвид има ли дифракционни зони;
-   не вземат предвид колко работни часове има луминисцентната  лампа. От значение за удължаване на живота и освен типа на захранването е и броя на вкл/изкл.;
-   не вземат предвид има ли ципа по повърхността на водата;
-   не вземат предвид тъмен или светъл е грунда;
-  .......
И т.н. Допълвайте. Тези фактори са обсъждани, но нека пък от време на време се припомнят. А че сметките са т...к, ама поне да е от по-продуктивните :wink: . Когато се учреди асоциация на акваристите, предлагам членовете и да бъдат задължени да са въоръжени с луксомери с възможност за подводно използване :D .

BLKnight

...аз пускам моя светломер (мери и отразена, и падаща светлина) под наем да смятате осветеноста :)
50 лева/седмица на маниак на тема 45,372 лм/л или каквато и да е точна мярка, от която при отклонение 0,05 % китките дават фира.

Не преиграваме ли с толкова сметки? Хората снимки на лента правят по емпирични правила...

N.Nobs

Малко offtopic
Имаше един руски сайт в който беше показан аквариум осветен с различни лампи.Линкче :?:  :?:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Violeta

Преиграваме, разбира се.
Аквариумът е динамична система, факторите, които оказват влияние са твърде много, така че и да имаме идеалното осветление - проектирано и контролирано - нямаме гаранция за идеални резултати.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

zariio

Цитат на: "N.Nobs"Малко offtopic
Имаше един руски сайт в който беше показан аквариум осветен с различни лампи.Линкче :?:  :?:
http://plants.aqa.ru/articles/color.htm :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

dido

Цитат на: "Violeta"Преиграваме, разбира се.
Аквариумът е динамична система, факторите, които оказват влияние са твърде много, така че и да имаме идеалното осветление - проектирано и контролирано - нямаме гаранция за идеални резултати.

Преиграване всъщност е да се чешеш по главата и да се чудиш как аджеба да си мериш осветлението - във ватове/литър или лумени/литър. Това исках да кажа на момчето. И двете мерки са доста относителни, препоръките за осветеност също и доста скоро аквариста почва да го кара на усет, обикновено в посока увеличаване на лампите  :lol:

Raven

тази страничка е малко неадекватна,ама ха сега кажете ми че Филипс 830,840,827  светят по добре от 965.

от чисто визуална гледна точка за мен 965 е най добрата цветна температура.
жалко е че толкова трудно се намира.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

N.Nobs

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Violeta

Цитат на: "dido"...доста скоро аквариста почва да го кара на усет, обикновено в посока увеличаване на лампите  :lol:
Именно. В това няма нищо лошо, разбира се. Говоря за усета :wink:
А колкото до сайта - моите лични предпочитания са Aquarelle и 865, но тази лампа тук я няма за съжаление.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Stas

Цитат на: "raven"тази страничка е малко неадекватна,ама ха сега кажете ми че Филипс 830,840,827  светят по добре от 965.

от чисто визуална гледна точка за мен 965 е най добрата цветна температура.
жалко е че толкова трудно се намира.

И според мен 965 е най-добрата цв.темп., а и най-добро цветопредаване.
Имаше ги при Вили (Т5).
А иначе всички лампи с индекс на цветопредаване над 90 се намират трудно май, но да се надяваме в скоро време да има редовно... :roll:

Raven

аз имам една 965 - Т5,сега започнаха да се намират луминисцентни пури с този цвят,имах предвид че няма такива тела за МН или компакт луминисцентни.
утрепах се да търся 6500К за прожекторите ми и не намерих никъде.
дано като станат за смяна следгодина вече да намеря.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Joro Vn

След последния ъпгрейд, през погледа на "Коnica"-та:
http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=404297
Philips 830 + 840- 39W, T5;
Philips 830 - 14W, T5;
Philips Aquarelle- 18W, T8;
Osram Flora 77- 18W, T8

77

много лош рефлектор :cry: от теб очаквах доста по добри рефлектори :roll:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

tishovsx

Да не кажа, че няма рефлектор, но пък може и така да му харесва 8)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Joro Vn

Идеята беше да сравня спектрите на лампите, а не да рекламирам рефлектори  :wink: , ама щом сте казали, приемам  :oops: . От тази позиция изглеждат като тепих и не се вижда добре обемното разположение. Всъщност са два, оформени между оребряването на капака, и цялата останала вътрешност също е "облечена". Вярно, че са с доста компромиси, идващи от предходните варианти на осветлението и самата конструкция, но не ми се разбутваха наново. От това разположение и височина на практика доста добре насочват и разпределят светлинния поток.

versicolor.net

Може ли да дадете схема за свърване на 2 луминисцентни лампи към един дросел  :roll:

Stas

Violeta може. Модератора на тази секция.

NO CARRIER

Цитат на: "versicolor.net"Може ли да дадете схема за свърване на 2 луминисцентни лампи към един дросел  :roll:
С единичен дросел не можеш да запалиш две лампи. Кажи за какъв дросел и какви лампи става дума, все пак.

Цитат на: "Stas"Violeta може. Модератора на тази секция.
offtopic Извинявай, ама не се стърпях. Наскоро стана дума за мненията без смисъл. Виолета има лична карта и може сама да вземе решение дали може и ще отговори или не, нали?   love
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Stas

Просто се опитах да го насоча към човек, който е наясно, сори!
А видях, че междувременно си си изтрил не по-малко смисления пост в раздел водорасли... :)
Извинявай, и аз не се стърпях. Ти поне успя да го махнеш, а мен ме затапи! :oops:

Violeta

Цитат на: "NO CARRIER"
С единичен дросел не можеш да запалиш две лампи. Кажи за какъв дросел и какви лампи става дума, все пак.
Можеш. Две 18 ватови лампи се палят с 36 ватов дросел и два стартера. Ако за такова нещо става въпрос мога да дам схема.

Моля ви, не се карайте. Аз не мога да следя непрекъснато форума, имам и друга работа :wink:  Затова няма проблем някой да насочи човека, който задава въпрос, а друг да му отговори, ако може.
И Честита Баба Марта на всички :lol:
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

tishovsx

Аз пък мога да запаля десет лампи...щуротии. :evil:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Stas

Цитат на: "tishovsx"Аз пък мога да запаля десет лампи...щуротии. :evil:

Ами по пътя на логиката, ако имаш 180 ватов дросел и 10 стартера... що не!

tishovsx

Цитат на: "Stas"
Цитат на: "tishovsx"Аз пък мога да запаля десет лампи...щуротии. :evil:

Ами по пътя на логиката, ако имаш 180 ватов дросел и 10 стартера... що не!

Стасе, аз за друго говоря, ние Българите излишно си затормозяваме живота, само и само с пръдня боя да направиме, хората са го измислили, слагат се ел.баласти има двойни и нещата заспиват, после пича ще пита - защо пък трептят и става една дълга и широка...
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Stas

Абсолютно съм съгласен! Прав си. Аз също съм с баласти и това е нормалното изпълнение. Другото е с пръдня.... :)

Violeta

Цитат на: "tishovsx"...хората са го измислили, слагат се ел.баласти има двойни и нещата заспиват, после пича ще пита - защо пък трептят и става една дълга и широка...
И ще трептят лампите, и дросела ще грее, и к.п.д.-то на лампите ще е по-ниско... Но човек знае две и двеста. Разликата е 20-тина лева, така че всеки избира.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

POWERPUFF

в магазина,в който ходих имат лум.лампи на Силвания и там ми казаха че се делят на такива с топла и студена светлина
ако не ми е тъп въпроса -
за растенията каква е по - добре да се вземе

dido

С топла и студена светлина е по-добре :-)

Търси силвания аквастар и гролукс - класическа комбинация с доказано добри резултати.

Stas

Въпрос на вкус (и технически показатели), но за мен Филипс Акварел е по-добрата лампа от Аквастар.

dido

Е, тя е малко поостаряла концепция акварела :-) Ако търсиш свръхефективно и мощно решение с Т5 фито лампи - там филипс очевидно нямат какво да предложат и остават класическите аквастар и гролукс.

NO CARRIER

Ако просто трябва да пишем нещо, Метал халидните са най-доброто решение за момента. ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

77

Цитат на: "NO CARRIER"Ако просто трябва да пишем нещо, Метал халидните са най-доброто решение за момента. ;-)
зависи
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

NO CARRIER

Защо не? Както Мариян обича да казва - "ще компенсирам неподходящия спектър с по-голяма мощност".  ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

77

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

NO CARRIER

Човекът е начинаещ. Отговорът на dido - вземи една топла и една студена, мисля, че ще е най-добре за момента за POWERPUFF. Иначе трябва маса и много пиене за нас и нещо за Stas и Violeta. ( Да не заричам Виолета, защото тя не е правила публични изявления относно поносимостта си към алкохола ). :lol:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

dido

О, да, разбира се. Като за начинаещ не му трябва нищо повече от една топла и една студена. Останалото ще го разбере като му минат малко лампи през ръцете  :D

Stas

Цитат на: "NO CARRIER"... и нещо за Stas и Violeta. :lol:

Не знам как е Вили, но аз искам прясно мляко! (Че от втората Кола ме хваща...)

sho

Цитат на: "Stas"
Цитат на: "NO CARRIER"... и нещо за Stas и Violeta. :lol:

Не знам как е Вили, но аз искам прясно мляко! (Че от втората Кола ме хваща...)
предполагам че го искаш в естествена опаковка  :wink:  :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

zariio

Цитат на: "NO CARRIER"Ако просто трябва да пишем нещо, Метал халидните са най-доброто решение за момента. ;-)
Е да де ама пиши за какви аквариуми :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

NikolaV

Цитат на: "NO CARRIER"Защо не? Както Мариян обича да казва - "ще компенсирам неподходящия спектър с по-голяма мощност".  ;-)
Хора, спектри при метал-халидите сек'ви, паре ник'ви :-(
Сладководни
Морски

miTko

NikolaV е прав! Що не му казахте на човека за цената на МХ лампите?
70 вата Осрам с прожектора(не знам ква марка) общо прави към 90 кинта.
Разни мои АКВАРИУМИ 

POWERPUFF

хе -хе няма лошо
и за пиене има време
не съм съвсем начинаещ - преди години се занимавах доста усърдно с акваристика - бях събрал около 6-7 аквариума и имах известни успехи с развъждането на десетина вида рибки
ама като гледам как са напреднали технологиите и на места се чувствам доста бос - преди нямаше ни GSM ни Интернет а асортимента в магазините беше пълна скръб и си карахме с най - елементарна посуда - евтини нагреватели, помпички с гъби, лампи - такива от полюлея ,храна - яко тубифекс, чернодробна и домашно производство
растения никакви немаше - разни криптокорини и валиснерии(между другото крушките хич не са лоши -растенията си растяха и напаст от водорасли никога не съм имал)
и така си карахме...беше супер яко
та са гледам всякакви филтри, лампи сичко има, ама като не съм пробвал

Violeta

offtopic
Цитат на: "NO CARRIER"... тя не е правила публични изявления относно поносимостта си към алкохола. :lol:
Няма и да направи :lol:


Не му пробутвайте на човека идеи за метал-халогени. Като надхвърли 500-те литра - тогава.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

WOLF

Цитат на: "miTko"NikolaV е прав! Що не му казахте на човека за цената на МХ лампите?
70 вата Осрам с прожектора(не знам ква марка) общо прави към 90 кинта.
А аз може ли да питам дали това е цената на самата МН лампа или на лампа с тяло рефлектор и всичко останало необходимо за нейната работа.

Защото ако цената е на готово освеление което единственто трябва да се окачи и свърже към мрежата невиждам защо ви се струва скъпо. Ето едно сравнение. Две пури Т8 Гролукс + Аквастар по 36в. преблизително 30лв + баласт (швабе филипс или нещо друго различно от вито)  2х36=35лв. + рефлектори + влагоустойчиви накрайници + нещо на което да се монтират, излиза почти същото.
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

Stas

Да ме поправи Мариян ако греша, но МХ осветява 60х60 см, а в цитирания случай Т8 2 пури осветяват 30х120 см. И пак идваме на това, че зависи какъв е размера на аквариума. По него избираме осветление.

Raven

150 ватов МН поставен на 20 см от повърхността на водата осветява площ 60х60 см. отгоре и поне 65 см в дълбочина достатъчно за да расте глосостигма на дъното в отлично състояние.
Сенски казва че и до 90 см. дълбочина се осветява отлично .

моите прожектори ги взех по 60 лв. за тялото и още 30 лв. за крушките.
но Ноби се спазари за ДДС-то.
иначе са малко по скъпи телата.но си заслужава ако има възможност да се сложи- много е добре за растенията.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Цитат на: "WOLF"
Цитат на: "miTko"NikolaV е прав! Що не му казахте на човека за цената на МХ лампите?
70 вата Осрам с прожектора(не знам ква марка) общо прави към 90 кинта.
А аз може ли да питам дали това е цената на самата МН лампа или на лампа с тяло рефлектор и всичко останало необходимо за нейната работа.

Защото ако цената е на готово освеление което единственто трябва да се окачи и свърже към мрежата невиждам защо ви се струва скъпо. Ето едно сравнение. Две пури Т8 Гролукс + Аквастар по 36в. преблизително 30лв + баласт (швабе филипс или нещо друго различно от вито)  2х36=35лв. + рефлектори + влагоустойчиви накрайници + нещо на което да се монтират, излиза почти същото.

Абе казаха, че 70 вата лампа на Осрам е под 20 лева, мисля за 18 ставаше въпрос, а рефлектора, който го нямаха в момента бил шейсет  и нещо.Рефлекторите за 150 не ставали за 70.

http://tmt-elkom.com/357/S122.html
http://tmt-elkom.com/357/S134k.html
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (5)

10772

Публикации: 3
Прегледи: 3560

40685

Публикации: 2
Прегледи: 2450

29142

Започната от 123asd


Публикации: 3
Прегледи: 2777

7994

Започната от stilista


Публикации: 13
Прегледи: 6952

15144

Публикации: 27
Прегледи: 15605