• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 04:59

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Как изглежда аквариума, осветен с пури, с различен цветен индекс

Започната от Ozelot, 08.12.2007 21:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Joro Vn

     Че тук не става дума за аквариум само с 840. Макар че според мен това е добър избор, ако няма възможност за добавяне и на друг тип лампа. Нито мъртвешко- свежо, нито пироманско- червено. И отново повтарям- въпрос на личен вкус и предпочитания. Следващият "ограничен избор" от два типа е може би твоята комбинация- топъл, и то доста, и студен. Радвам се, че поне тук имам чалнат съмишленик като мен.  :-) Класиката във форума преди, пак двойна комбинация, май беше GRO-LUX и AQUASTAR- лилаво-синьо и студено-бяло. В първите постове, където споменавах 827, 830, 840, AQUARELLE, имаше едно такова деликатно мълчание.  :-) Може да се правят още комбинации, вече от три или четири типа лампи. Макар че сигурно ще има разсъждения от типа: "чак пък толкова, ....". Ако имам възможност, аз и такива си правя.  :-P

barabata

Ето каква е разликата между двата ми аквариума. Понастоящем единия аквариум се осветява от 15W Grolux + 15W Sunsun 14000K в ляво и от дясно една Osram 827 (2700К) 21W
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg142.imageshack.us%2Fimg142%2F5170%2F827vsgroluxand14000kbj1.th.jpg&hash=7e541ac61044f9fd50c819e3fad73943fd356ef7
и самия аквариум
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg142.imageshack.us%2Fimg142%2F7575%2Faquariumnu2.th.jpg&hash=c939e234fc1939546f5f590c8af7f2b895a95cba
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

miTko

Май добре се получава тая последната комбинация. Такава лампа не съм пробвал(14000К) Тя си е направо за морски, но тук се е получило добре с Гролукса.
Иначе само с 827 си изглежда точно така, жълто, че дори и оранжево(зависи от марката). Аз съм го изтрайвал месеци наред. Криптокорините стават кафявочервени!
Освен гледане на аквариум, човек може да направи и друг субективен тест. Аз съм го правил така: разпечатвам си спектър дискретни цветове с цветен принтер и листа го поднасям под лампата. Гледам кой цвят как изглежда, после повтарям с друга лампа и сравнявам къде има "дупки" и "пикове". За сравнение гледам листа и на дневна светлина. Могат да се отпечатат точно такива цветове, каквито ни интересуват, например цветът на конкретно растение(на дневна светлина) и да се правят заключения.
Трябва да отбележа че зеленото на "стандартните" лампи, същото на което 840 има голям пик, не е онова зелено което придава свежест на зеленчуците в "Метро"(използват спец. лампи). то е по-скоро жълто-зелено и освен че не е толкова приятно като визия не е и "интересно" и за растенията(ако се вярва на известни теории)! Същото зелено има пик и при лампата Аквастар(можете да погледнете спектрограмата и), затова и тя не дава добра визия сама.
От друга страна и червеното на "стандартните" лампи не е онова червено на Гролукс което подчертава окраската на рибите(виж спектъра на Гролукс), а по-скоро отива към оранжево, но пък поне според мен не изглежда зле. Май растенията също го обичат.
Разни мои АКВАРИУМИ 

ogyy


CartmanN

Някой да е виждал Osram Lumilux 880 Skywhite по софииските магазини, зашото в бриколаж и практикер не намерих?

panchopan

Някой случайно да има снимка на аквариум осветен с метал халогени с 3000°K и 4200°K
Или ако няма снимка поне да опише "по-цветно" разликата.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Similar topics (5)

406

Започната от aquadjaid


Публикации: 12
Прегледи: 5491

38951

Публикации: 19
Прегледи: 11316

3945

Публикации: 32
Прегледи: 13154

26913

Публикации: 23
Прегледи: 15707

11343

Публикации: 11
Прегледи: 6039