• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 11:10

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Захранване на лампа със студен катод

Започната от borislav, 03.08.2008 19:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

borislav

Попадна ми една синя лампа със студен катод, от тези за осветяване на кутия на компютър и реших да я използвам за аквариума за нощно осветление.Проблема е с какво да я захраня.На 12v захранване от компютъра си свети много добре,но на адаптер 9V,250mA свети слабичко.Имам и един 36V,400mA адаптер,но се чудя да ли не може да "изгори" инвертора на лампата или самата
тя.  :-( :-|
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

barabata

Ако вържеш един електролитен кондензатор между лампата и адаптера няма ли да светне по-силно ?
По принцип в повечето китайски адаптери не слагат кондензатор за да са по-евтини. А той заглажда малко между полупериодите.

Само предполагам.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Lan

Първо да уточним колко вата е лампата. Адаптер 9 V / 250 mA е с номинална изходна мощност 2,25 W. Предполагам, че лампата е поне 4 W (по-вероятни ми изглеждат 8 W). Ако адаптерът е трансформаторен, а не е електронен преобразувател, методът, предложен от barabata ще "повдигне" изходното напрежение (най-вече на празен ход), но няма да реши проблема с недостатъчната мощност - най-вероятно трансформаторът ще се претовари и ще изгори, тъй като - за да е колкото се може по-компактно устройството (и по-евтино) - намотките му обикновено са с най-малките допустими сечения на проводниците и трафчето "грее" доста и при номинален товар. Магнитопроводът също (обикновено) е на границата на насищането и може да допринесе доста за по-бързото решаване на въпроса. Но това са подробности. Изводът е, че адаптерът е неподходящ. От гледна точка на мощността другият би свършил работа (ако лампата е в предполагаемите граници на мощността), но пък тук въпросът е дали инверторът е конструиран за широк диапазон на входното напрежение (и колко широк). Това може да се провери като се огледа корпусът за табелка (лепенка или релефен надпис) с данните му. Ако такава няма, може да се отвори и да се потърси филтров кондензатор на входа (евентуално преди него може да има изправителен диод като защита от неправилно включване). Ако има такъв кондензатор, на него пише максималното му работно напрежение. Можем да приемем, че максималното входно напрежение на инвертора е равно на 2/3 от напрежението, означено на кондензатора. Оценката е малко консерваатиена, но така е по-сигурно. Могат да се направят и допълнителни проверки, но кои от тях са приложими зависи от конструкцията, използваните елементи и т. н.
Успех!

Допълнение: Забравих да спомена, че като говоря за филтров кондензатор, имам предвид електролитен. И че е малко вероятно да го има, но не пречи да се провери.
Първият, който е изпсувал вместо да хвърли камък, е баща на цивилизацията.
Зигмунд Фройд

borislav

На входа си  инвертора има 25 волтов кондензатор,така че ще трябва друго захранване.Не ми хареса и как свети лампата в аквата-няма го този  син цвят, който ми трябва.Ще потърся наситено сини светодиоди.
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

barabata

Аз щях да пиша за един LM7812 ама после видях че максималното му входно напрежение е 35 волта а той има адаптер 36 волта - освен с 2-3 диода да свали малко напрешението и да го прекара през един 1Амперов LM7812 с охлаждане и ще стане инак за 10-тина лева едно захранване JNC или друг китайски боклук може да поддържа една лампа.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

discus

Цитат на: borislav - 03.08.2008 19:48
Попадна ми една синя лампа със студен катод, от тези за осветяване на кутия на компютър и реших да я използвам за аквариума за нощно осветление.Проблема е с какво да я захраня.На 12v захранване от компютъра си свети много добре,но на адаптер 9V,250mA свети слабичко.Имам и един 36V,400mA адаптер,но се чудя да ли не може да "изгори" инвертора на лампата или самата
тя.  :-( :-|


Намери си адаптер, който да подържа 1А, и няма да имаш проблем и на 6V да я пуснеш. Ползвам същите лампи за нощно осветление.

siso

Боби ходи си купи едно захранване на 12V  за лунички което е ;) на 100% ще ти свърши работа


borislav

В крайна сметка използвах две сини светодиодни лампи Ardly по 1W.С по 18 насочени светодиода са и работят на 220V.Закрепих ги с цокли на халогенки.Снимката долу е на авто режим и изглежда малко по-тъмна отколкото е в действителност.

Благодаря на всички за съветите! :-)
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

NO CARRIER

Ако имаш ръчни настройки на апарата, закрепи го на нещо стабилно и избери най-голямата бленда и експонация около 1 секунда. Би трябвало да се получи по-читава снимка. Експериментирай, но задължително използвай нещо, което не се клати за статив.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

borislav

Ето това се получи с малко настройки:

Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

Similar topics (5)

41337

Публикации: 1
Прегледи: 2872

4517

Публикации: 16
Прегледи: 7826

29185

Започната от Hg


Публикации: 9
Прегледи: 6627

3764

Започната от slapp


Публикации: 11
Прегледи: 5789

25262

Публикации: 18
Прегледи: 12988