• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

осветление

Започната от Nedospivko, 04.05.2008 00:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Nedospivko

До колкото разбрах повечето растения се чустват добре със осветление 0,4-0,5 Вт/л. Вода

моя аквариум е към 230 л.  и го осветявам с 2 пури по 38 вт.  това са около 0.3вт/л.
мога да сложа още 2 пури на капака, че ми се струва тъмничко(пурите са на около 35 см от повърхноста на водата)  но така ватовете стават вече 152 около 0,7 вт/л.

Та въпроса ми е вреди ли по-силната светлина на растенията или на рибите ??????
Иии има ли проблем ако "омешам" сегашните пури с неонови или с друг вид (сегашните са ми някви специални за цвят на рибоците и за растения)

DJBamby

Няма да стане много светло, спокойно слагай още 2 пури. Смеси ги, не е проблем, пак с нещо дето се препоръчва, а може и една обикновенна бяла пура да сложих (Sylvania DayLight например).
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg380.imageshack.us%2Fimg380%2F1890%2Fa1gn0.th.jpg&hash=3ce3fd12d8a974e49b4c15f28f322edda0013e1e - 666 litra.

Violeta

04.05.2008 11:09 #2 Last Edit: 04.05.2008 11:41 by Violeta
Ако разстоянието 35 см не е грешка - това ти е същинският проблем. За разпространението на светлината важи законът за квадратичното отдалечение, т.е. осветеността е обратно пропорционална на квадрата на разстоянието от обекта до източника на светлина. При това положение върху повърхността на водата попадат главно разсеяни лъчи светлина, което намалява в пъти к.п.д.-то, особено ако няма рефлектори.
Та така... Не е нужно да "надуваш" осветлението, това ще ти доведе нови проблеми, помисли дали няма да можеш да свалиш лампите по-ниско.
Успех!
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Nedospivko

капака нарочно си го направих голям за да ми е по удобно да обслужвам аквариума. между водата и пурите има стъкло за да не се мокрят от изпаренията,облепил съм целия капак с черно фолио за да не се разсейва светлината из стаята а да си свети само в аквариума

няма начин да сложа пурите по близо трябва да преправям целия капак




https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg211.imageshack.us%2Fimg211%2F9187%2F24482259gw9.th.jpg&hash=66cdaab9073f54571c85ccb7edfc0feb71cd2bdf

съжалявам за лошата снимка,но е от мобилен телефон
ако мислите че нещо не е както трябва моля да ми кажете  ;-)


пп:знам че грунда ми е малко , просто чакам да докарат от същия в магазина и да си купя :)

rakim

Растенията ти нямат признаци за липса на светлина,напротив.Според мен една пура е достатъчна за растенията които гледаш в момента,а и за повечето по принцип
540л Южна Америка

Bobkata

Здравейте,на моя аквариум (около 55л вода) засега съм му сложил 18W обикновена тръба.По сметка това прави 0,32W/L дали е достатъчно за растенията?Мисля,че ако сложа още 1 ще дойде много и ще започнат да се появявят зелените точки по стените.И друго-както казах лампата е обикновена (на нея пише 6000К) и ми свети малко синкаво.Дали си заслужава да сменя тръбата с Sera tropical sun (дават я 4300К-би трябвало светлината да е по-бяла и мека)?Някой ако има впечатление от тази тръба нека сподели моля.

zambo

Зависи какви растения гледаш и какви са техните изисквания .С две пури и като се има в предвид , че част от светлината се разсейва ще светиш реално с не повече от 0,5 вата на литър , което е минимум изискване . Мисля , че е добре да сложиш две пури .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Bobkata

Здравей,благодаря за съвета.Основно имам криптокорина,но мисля да подсиля разнообразието скоро и с други видове растения.Основно се притеснявам светлината да не идва много с 2 тръби за да започнат да се развъждат гадни алгии.А за тръбите Sera tropical sun какво ще кажете,заслужава ли си да сложа такава?И дали ще свети по-добре от обикновената луминисцентна?

zambo

Криптокорината не е претенциозна . Двете пури ще са й супер . Относно вида пура немога да кажа нищо .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

iek

Nedospivko, не се разбира това черно фолио от вътре на капака ли е или от външната страна? Изглежда, че за моментното състояние на аквариума осветлението ти е добро. Ако решиш да гледаш по-капризни растения, можеш първоначално да добавиш рефлектори, има такива фабрични на Сера, това ще ти увеличи  с най-малко 50% осветеността.

kapacitet

ЦитатАко решиш да гледаш по-капризни растения, можеш първоначално да добавиш рефлектори,

iek е напълно прав. Примерно първия аквариум който имах беше 54 литра и на него имаше фабрично поставена 15 ватова пура. Сега съм с 110 литра и има фабрично поставени 2 х 20 вата. И в давата случая има рефлектори за които казват, че удвояват притока на светлина. Никога съм нямал проблеми поради недостик на светлина, както и с появата на зелени петна по стъклата, водорасли или други подобни гадости. Да не говорим, че аквариума стои на метър от прозореца и понякога е добре огряван от слънцето.

WaTeR_bOy

12.06.2008 16:15 #11 Last Edit: 13.06.2008 16:50 by WaTeR_bOy
Ами на 135 литров с в50см какво осветление мода да сложа ш90 за по светло любиви растения ?

Violeta

90 см е малко неприятно. 30W луминесцентна лампа е с дължина малко под 90 см, с фасунгите става повече. Ако ще правиш капак и можеш да преглътнеш той да стърчи малко навън - слагаш 2 по 30W и си готов. Ако не - има 39W T5 - но от тях трудно ще намериш специализирани за аквариум.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Odisei

Аз в момента съм с 6x 18 w


ceco

Цитат на: Violeta - 12.06.2008 19:20
90 см е малко неприятно. 30W луминесцентна лампа е с дължина малко под 90 см, с фасунгите става повече. Ако ще правиш капак и можеш да преглътнеш той да стърчи малко навън - слагаш 2 по 30W и си готов. Ако не - има 39W T5 - но от тях трудно ще намериш специализирани за аквариум.
Защо бе Вили?
Аз имам Т5;39w Силвания Гролукс

Similar topics (5)

2224

Започната от anonto


Публикации: 17
Прегледи: 10664

48797

Публикации: 11
Прегледи: 4121

35070

Започната от Вени


Публикации: 1
Прегледи: 2195

38951

Публикации: 19
Прегледи: 11275

15128

Публикации: 4
Прегледи: 4817