• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 03:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Неонова светлина

Започната от Nemam_Nick, 11.01.2008 19:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Nemam_Nick

Може ли да им пусна една 18W неонова пура.Като тези в дискотеките които правят бялото да "свети"?Или им пречи? :-(

vesko_aa

не тя е вредна а и ефекта е много грозен,защото всички микро частици се отразяват в светлината.

N.Nobs

И кое точно и е вредното?А и кой частици ще се отразяват?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

besom

ще даде детайли на рибите. Става много ефектно.

п.с. нали не разчиташ само на тази лампа.

Nemam_Nick

Не разбира се...имам отделно нормална светлина...исках да питам дали става за 1-2 часа да пускам и от тази неоновата за по барова обстановка  :-)
последно ще пречи ли да я пускам така за малко или не?

besom

11.01.2008 21:44 #5 Last Edit: 11.01.2008 21:47 by besom
Цитат на: Nemam_Nick - 11.01.2008 21:08
Не разбира се...имам отделно нормална светлина...исках да питам дали става за 1-2 часа да пускам и от тази неоновата за по барова обстановка  :-)
последно ще пречи ли да я пускам така за малко или не?

честно ти казвам незнам. Виждал съм по магазините за рибки да я пускат и от там знам какъв е ефекта. Май трябва инфо - дължина на вълната каква е, как би се отразила на животните и усещат ли я растенията. Стана ми интересно - ще взема да се поразровя :)   
: 11-01-2008, 21:20:00
Ултравиолетовите лъчи имат по-къса дължина на вълната (UVA - 400 nm - 320 nm, UVB - 320 nm - 280 nm, и UVC – под 280 nm) от тези на видимата светлина. Най-близко до тях е синята и виолетова част от спектъра на последната. Излагането на ултравиолетова светлина води до ред очни усложнения. Такъв е например фотокератоконюнктивит. След неправилна експозиция на слънчеви лъчи и латентен период от няколко часа възниква зачервяване на конюнктивата, болезененост, сълзене, повишена чувствителност към светлината. Други примери за увреджания са катарактата – помътняване на лещата на окото и влошаване на зрението, птеригиумът – ,,външна катаракта" – прорастването на гънка конюнктива от ръба на роговицата към центъра й, макулна дегенерация на ретината – дегенеративни изменения в участъка на ретината, отговорен за най-ясно виждане, водещи до загуба на централното зрение.

цялата статия тук http://www.puls.bg/news/news_581.html

Това на първо четене. Лампата която ползваш трябва да е UV-A и не е безобидна.

botan

11.01.2008 22:00 #6 Last Edit: 02.03.2015 22:43 by NO CARRIER
Щом е УВ, няма ли да избие и полезните бактерии в аквариума?

N.Nobs

Ето ви да почетете

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_light

и нещо интересно

http://www.blacklight.com/

http://images.google.bg/images?q=black+light&hl=bg&um=1&ie=UTF-8&sa=X&oi=images&ct=title

Ботан:

Единствено УВЦ лампите са бактерицидни.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Nemam_Nick

Тези пури колко струват?Защото моята я взех за 3лв. и си помислих че е просто такава имитираща истинските но като я включих каде що имаше бяло светна  :-) и си мисля че все пак може да не е точно УВ...

besom

12.01.2008 10:31 #9 Last Edit: 12.01.2008 10:33 by besom
Цитат на: Nemam_Nick - 11.01.2008 23:05
Тези пури колко струват?Защото моята я взех за 3лв. и си помислих че е просто такава имитираща истинските но като я включих каде що имаше бяло светна  :-) и си мисля че все пак може да не е точно УВ...

за цената в известен смисъл си прав. Ако купиш маркова UV лампа то тя ще е калибрована в точно определен спектър UV A,B или C. Факта че не виждаш светлината (черна светлина) означава че твойта работи в UV спектър.

п.с. тези лампи имат работни часове и с течение на времето променят спектъра си

Nemam_Nick

Днес я сложих но нищо нестава...рибите са си същите(неотразяват светлината)Единственото което стана е че водата стои като млечно-мътна...

besom

ми незнам аз съм виждал аквариум с турски гупи и светят страхотно

mkmarinov

Пробвал съм преди доста време с подобна лампа, отново от порядъка 3-6лв. млечно-мътната вода и друго нищо  :-D, пък и какво да очакваш за 5лв. Виждал съм със сини светодиоди направен капак, някъде към 30-на парчета разположени както ти скимне. През ноща е доста красиво, някой ден може да се навия да си направя.
Es gibt Menschen, die, wenn sie das Licht am Ende des Tunnels sehen, ein neues Stück Tunnel kaufen.

Nemam_Nick

Това с диодите е добра идея...ще я пробвам

barabata

13.01.2008 00:12 #14 Last Edit: 13.01.2008 00:14 by barabata
За диоди мисля че ако не намерите другаде по борсите за китайски стоки от време на време пускат едни малки фенерчета-ключодържатели с малки батерии и светодиоди светещи или бяло или синьо. Цената им върви около 30 ст една бройка и лесно се взимат 1-2 бройки за пробата да видиш как изглежда и ако ти хареса вземаш 20-30 броя за има няма 10 лева и останалото е поялника , връзваш ги в паралел и захранването го организираш на колкото волта е необходимо ( от 3 до 6 волта колкото рябват) като ако е захранвано от китайски адаптер е хубаво и един електролитен кондензатор да се върже да позаглади пулсирането.

Има и запалки със светодиоди ама не се сещам те по-скъпи ли бяха или по-евтини ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Similar topics (5)

58765

Публикации: 14
Прегледи: 6911

16893

Публикации: 10
Прегледи: 9560

48993

Публикации: 1
Прегледи: 15955

53152

Публикации: 6
Прегледи: 3776

16480

Публикации: 17
Прегледи: 9532