• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 04:31

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Направа на осветление за 40л аквариум

Започната от Trobata, 16.11.2006 14:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Trobata

Реших да пусна един 40л(60 дължина и 20 ширина) аквариум. И смятам да му направя самоделен капак. Но идва проблема с осветлението. Обикалях магазини за да търся външни тела но просто тези за 18 вата за доста дълги(към 70см) и ще стърчат с по 5 см от двете страни на аквариума, което ще е доста грозно.
Тъй че искам да попитам някой може ли да ми каже какви материали ще ми трябват за да си направя "самоделно осветление". Ако може и схема на свързване.

Deacon

Значи предлагам ти преди да си майсториш сам тяло, да разгледаш добре тези  по-дългите и да видишдали няма да сеполучи искания от теб размер, чрез отрязване в единия край на тялото и да преместиш само страничната мъ част. В краен случай може и в средата и да се опиташ да свържеш двете половини по някакъв начин (заварка, нит или планка).
Иначе всеки лъскав ламаринен материал може да ти свърши работа... а и да не е лъскав може с фолио за готвене да го овиеш... А стартер, дроел и  дрругите черва мода монтираш в подходяща кутийка (добре е да е метална) , от която да излизат кабели до рефлектора с пурите. Кутийката може дори да не е монтирана в-ху рефлектора мойе до аквариума да си я маскираш кякак...

Trobata

Мислих с този вариант за преместване на краищата на външното тяло но ми се иска да сложа една 18 ватова лампа. а дължината и е 60см. Интересува ме основно свързването на самата лампа. Как и къде да поставя стартери, дросели и другите работи. питам понеже съм "скаран" с електрониката.

Deacon

Съжалявам в момента схема не мога да ти дам а и сам не зная как се свързва. Но ако не ти е проблем да си купиш едно тяло... или от старо такова просто го "обезкости" и вниматено си изкарай от там каквото ти е необходимо  :twisted:  (то ще си е свързано както трябва)!

smirnof

Не искам да обидя Deacon, но според мен не е нуждо да си купуваш старо тяло да го разглабяш и прочие.

Цялата процедура по свърването на подобни лампи е много улеснена.

Нещата, който според мен трябва да си кушиш, са:

        1) Фасунки ( зависи колко лампи ще слагаш  и броя на фасунки )
        2) Ел. баланс ( подава се във всеки магазин за осветление или в големите магазини като Бриколаж и Практикер. Да знеш обаче, че ел. баланс е или за 2, или за 1 лампа. т.е. ако икаш например да слагаш 3 лампи ще трябва да си купиш един за 1 лампа и един за 2 лампи. На самия ел. баланс има схема на свързване. )
        3) Съединителни проводници ( свързват лампите с ел. баланс )
        4) Захранващ проводник ( той ще свързва ел. баланс с електрическата мрежа )
        5) Щепсел
        6) Таймер ( не е задължителен ( само ако искаш осветлението да се пуска и спира само в определен час. ))

Като примерни цени бих ти казал, че кабелите ще са ти около 5-7 лв, Електронните балнси общо около 15 -17 лв ( българските ), щепсела 1 лв. , таймера от 8-9 до 15-20 в зависимост от това дали искаш механичен или електронен.

Надявам се да съм помогнал.


Успех
 :D  :D  :D  :D  :D  :D

Deacon

Цитат на: "smirnof"Не искам да обидя Deacon, но според мен не е нуждо да си купуваш старо тяло да го разглабяш и прочие.

Цялата процедура по свърването на подобни лампи е много улеснена.

Нещата, който според мен трябва да си кушиш, са:

        1) Фасунки ( зависи колко лампи ще слагаш  и броя на фасунки )
        2) Ел. баланс ( подава се във всеки магазин за осветление или в големите магазини като Бриколаж и Практикер. Да знеш обаче, че ел. баланс е или за 2, или за 1 лампа. т.е. ако икаш например да слагаш 3 лампи ще трябва да си купиш един за 1 лампа и един за 2 лампи. На самия ел. баланс има схема на свързване. )
        3) Съединителни проводници ( свързват лампите с ел. баланс )
        4) Захранващ проводник ( той ще свързва ел. баланс с електрическата мрежа )
        5) Щепсел
        6) Таймер ( не е задължителен ( само ако искаш осветлението да се пуска и спира само в определен час. ))

Като примерни цени бих ти казал, че кабелите ще са ти около 5-7 лв, Електронните балнси общо около 15 -17 лв ( българските ), щепсела 1 лв. , таймера от 8-9 до 15-20 в зависимост от това дали искаш механичен или електронен.

Надявам се да съм помогнал.


Успех
 :D  :D  :D  :D  :D  :D

Не се убиждам разбира се... Дори мисля, че това е по-удачния вариянт. Успех!

Trobata

А не се ли използва стартер и дросел или това е електронния баланс?

zmeq

Ел. баласта замества стартера + дросела. А от друга страна лампите с него светят по-силни и по-дълго карат (поне на теория де). Мисля, че има описано някъде вече из форума кое и как  :roll: .

Violeta

Можеш да използваш един от двата вида запалване - или електронен баласт (а не баланс :!: ), или електромагнитен баласт (с дросел и стартер). Първият е по-удачен, защото дроселът грее и ще имаш загуби от топлина. Освен това дроселите често бръмчат, а лампите трептят. Единственото предимство на този начин на запалване е това, че е по-евтин. Схемите на свързване на електронните баласти са различни - зависят от производителя, но са описани отгоре на кутията.
Начини за свързване на схемата с електромагнитен баласт също има различни. Ако въпреки всичко решиш да използваш дросели - ще помагаме със схеми, не се тревожи.
Колкото до размерът на лампите - ако аквариумът е точно 60 см те при всички положения ще излизат по малко отстрани, но капакът с вграденото осветление може да се изработи така, че пак да изглежда красиво. Не забравяй все пак, че има и вариант лампи 15W - 45 см. А има и други възможности.
Успех!
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

yri

Kakво направих аз за моя 40л (55см) аквариум: купих си едно външно тяло 18 вата (някъде към 5лв.) отрязах го преместих фасунката и  :idea:
Цитат на: NO CARRIER - 13.07.2007 23:05
А пубертетът не е лошо нещо, стига да зарежеш чекиите и да минеш на нещо истинско.  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.bgphoto.net%2Fphotos%2F6639%2Fo632740807782187500.gif&hash=b11becf546903bddec1630803a595a1cf0b39496

smirnof

Извинявам се за грешката с електронния баласт.
И искам да благодаря на Violeta която много ми е помагала за моето осветление.

Успех

:D  :D  :D  :D  :D

Marinela

 :-) :-) :-)Здравейте на мен ще ми копуват аквариум с риби и се интересувам от златните рибки,бетите и гупите.Ако някой прояви желание да ми каже 100 литра ще стигнат ли за 2 златни рибки 2 гупи и 2 бети?               
                    Благодаря предварително!
:-)

Similar topics (5)

15144

Публикации: 27
Прегледи: 15574

4251

Публикации: 22
Прегледи: 11991

44095

Публикации: 7
Прегледи: 3917

58693

Публикации: 4
Прегледи: 4001

31830

Започната от Vempe


Публикации: 2
Прегледи: 3300