• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

на какво разстояние трябва да е осветлението от водата и други за осветлението

Започната от mitkodobroto, 24.04.2007 22:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mitkodobroto

значи да започна с това че нямам абсолутно никакъв опит с растения =>и с осветление до сега бях с една пура 90 см (направо върху стъкления капак) за 150 литров аквариум без растения сега реших да гледам харациди а теб без растения не могат
Та въпроса ми е следния казаха ми че лампите трябва да са на около 20 см от нивото на водата имали нещо вярно
мисля да гледам някакви растения засадени моля кажете подходящи видове за неони и тетри за които мисля да сложа три пури по 90 см достатъчно ли е (предложиха ми вариант с някакви готови лампи с енерго спестяващи крушки ама не ми вдъхнаха доверие)

Violeta

Колкото по-близо, толкова по-добре. Ако можеш да сложиш лампите на 5-6 сантиметра от водата би било чудесно, само дето трябва да осигуриш някаква вентилация все пак. Точно заради вентилирането колегите отдалечават лампите, а това означава, че ефективността им се намалява. 3 лампи по 30W за 150 литров аквариум е напълно достатъчно. Ако лампите са добре подбрани можеш да гледаш каквито си искаш растения.
Успех! :-)
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

dido

Ако са прекалено ниско, лампите и рефлекторите се пръскат от вода и натрупват отлагания от соли. Трябва да се има предвид това ...

mitkodobroto

какви да си взема че да са добре подбрани
чета тука за някакви grolux засини за червени това за рибите (за цветовете им) ли си отнася или и за растенията има значение
питам тук за да не отварям нови теми

Violeta

Както си планувал 3 лампи... Можеш да комбинираш две лампи на Sylvania - GroLux и AquaStar плюс една обикновена с по-ниска цветна температура, например Philips 830 или 827. Друг вариант - Philips Aquarelle плюс две обикновени 865 и 840 - този вариант е малко по-"студен", може да сложиш 840 и 827. Последните два варианта са по-евтини, понеже обикновените лампи са по 2-3 лева. Все пак зависи какво ще намериш в Стара Загора.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

kratun

Цитат на: mitkodobroto - 24.04.2007 22:54
какви да си взема че да са добре подбрани
чета тука за някакви grolux засини за червени това за рибите (за цветовете им) ли си отнася или и за растенията има значение
питам тук за да не отварям нови теми
Под "сини" и "червени" се има предвид дължината на вълната, с която светят лампите. Например неутралният зелен цвят е с дължина на вълната от 555 нанометра, а черният е с дължина на вълната над 850 нанометра. "Сини"-те лампи светят в спектъра между 400 и 490 нанометра, а "червени"-те от 600 до 690 нанометра. Има повече подробности тук - http://bg.wikipedia.org/wiki/Видим_спектър
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

mitkodobroto


zmeq

Цитат на: kratun - 24.04.2007 23:26
... а черният е с дължина на вълната над 850 нанометра ...

Недей така че вземе да повярва някой. Черният цвят е липса на цвят все пак  :-[

kratun

Цитат на: zmeq - 25.04.2007 10:34
Недей така че вземе да повярва някой. Черният цвят е липса на цвят все пак  :-[
Прав си. Имах предвид червено и то инфрачервено.
,,Всичко, което съм искал е било — съгласие с моите желания, след конструктивна дискусия." - Уинстън Чърчил.

Similar topics (5)

43450

Публикации: 2
Прегледи: 2981

39897

Публикации: 2
Прегледи: 2485

25352

Публикации: 17
Прегледи: 8854

58269

Публикации: 11
Прегледи: 4175

15108

Започната от kalox13


Публикации: 10
Прегледи: 5029