• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 11:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

piterd

Привет колега dandy,
Аквариума ми е между твоите два по размер.  Ето и моя опит:
Т5 8 вата луминисцентно 5400К (Надявам се да внесат скоро време в БГ Auarelle/89 na Philips) + 2 енергоспестяващи 4200К (имах налични енергоспестяващи на цокъл Е14 "миньонка").
Трите лампи се пускат отделно, което ми дава възможност да си правя зонички с по голяма осветеност. При теб Т5 8 вата идва късичка (~320 мм  с тялото). Вариант е с PL или други от специализираните ( имаш по богат избор от лампи с различни цветни температури), стига да разрешиш проблема с цоклите и електрониката им за запалване. Може да си купиш готово осветително тяло което да вградиш някък в капака.
Според мен обаче, е по добре да имаш поне 3 лампи, за да комбинираш цветните им температури ( Доколкото е възможно, защото ,както в Т5 8 вата, така и в енергоспестяващите ( E27, E14) е доста трудно да се намерят на пазара алтернативи).
Поздрави и успех с майсторенето.

П.П Опитно предпочетох 4200к защото стимулират фотосинтеза на растенията ми по добре, от всико което пробвах на Е14.

omp

Здравейте,аквариума ми е с размери 70/35/35.Имам 3 пури по 18W-Aquarelle-philips,Gro-lux,Aquastar-Sylvania,смятате ли че са достатъчни?Имам Криптокорина-2вида,анубиас,апомогетон,валиснерия,кладрофора,другите не ги знам/2 вида/

slayerp5

Цитат на: omp - 23.05.2010 11:47
Здравейте,аквариума ми е с размери 70/35/35.Имам 3 пури по 18W-Aquarelle-philips,Gro-lux,Aquastar-Sylvania,смятате ли че са достатъчни?Имам Криптокорина-2вида,анубиас,апомогетон,валиснерия,кладрофора,другите не ги знам/2 вида/
Предостатъчно.

Hg

Имам аквариум със следните размери - 75д 32ш 46в. 5 мм. 74/31/45 103л

Смятам да си го правя растителен с неони. Като декорация ще има няколко корена от лоза.  Кажи речи....ще бъде грубо 80 - 85 литра (реални)
Какво осветление да сложа... Колебая се между 2 вида лампи. Едните са със дължина 75 см (общо 50в.) а другите са 60 см (36в.)

gecatax

Цитат на: Hg - 26.05.2010 18:02
Имам аквариум със следните размери - 75д 32ш 46в. 5 мм. 74/31/45 103л

Смятам да си го правя растителен с неони. Като декорация ще има няколко корена от лоза.  Кажи речи....ще бъде грубо 80 - 85 литра (реални)
Какво осветление да сложа... Колебая се между 2 вида лампи. Едните са със дължина 75 см (общо 50в.) а другите са 60 см (36в.)
T5 24W GroLux G5 549mm 2 или 3 такива и си супер за всички растения който си поискаш.

-250л.

Hg

къде мога да намеря такива лампи?

gecatax


-250л.

canopus

Искам да попитам за осветлението..
Аквариума е 60 см дължина и ще има растения.  Първоначално бях решил да взема 2 по 15 в. 45 см пурата, но ми се иска да са 2 по 60см обаче с телата не знам колко ще излизат от страни а не съм запознат с телата и какви видове има. Освен това аквариума е само със стъклен капак. Пурите осветяват ли на страни и има ли тела които да насочват светлината надоло или е необходим допълнителен капак?

Svill

18w с цокъла става 62см, по-добре си вземи T5 24W 55см

stanilabg

Дойде и моят час, покрай рестарта да сменя и осветлението. Изчетох много около това, какво осветление е най подходящо за един растителен аквариум. Въпреки това се двоумя при избора на лампи или с други думи, много различни са предложенията, почти няма сходни. В момента съм (бях, преди да разваля аквариума) с 1 х AQUA-GLO 36W и 1 х  OSRAM Lumilux 31-830. Смятам да ги сменя с Т5 54 W.
Каква е разликата между Т5 и Т5 НО? Предполагам, че Т5 НО са по добри.
С какви келвини е добре да са (смятам да са с два различни цвята, за да покрия нуждите)? Каква е най-добрата комбинация?
Височината на аквариума е 60 см. Ще гледам бликса, НС, НМ и нещо подобно.

Ако може да попитам тук, прочетох, че цоклите не е задължително да са влагоизолиращи, ако ползвам стъклени капаци. Дори имаше мнение, че създават проблем, но не открих защо.

anasarka


Това което аз съм чел че е най добре за растенията да са с 6500 K. Щом си се спрял на Т5 тези са добре като вариант поне за мен.
54 W 1149 mm 865   6500 K  Ra = 80  4100 lm  Osram
54 W 1149 mm 965   6500 K  Ra > 90  3800 lm  Osram/Philips
Хубаво е да са по-вечко лумените и индекса на цветопредаване ама пак зависи.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

ogogogo

Ще търсиш Т5 HO, и има аквастар и гролукс като лампи които да сложиш.
И най-дългия път започва с една крачка!
http://i629.photobucket.com/albums/uu14/ogogogo_photo/1-11.jpg

anasarka

Ето ти и малко инфо за тях:
54 W 1149 mm Gro-lux 8500 K Ra = 60 1680 lm Sylvania
54 W 1149 mm Aquastar 10 000 K Ra = 48 2800 lm Sylvania
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

stanilabg

Благодаря на всички.
Значи Т5 HO 965 или 865 са с еднакви цветове. Значи едната лампа ще е между двата модела, зависимост от това какво ще намеря. Не са ли прекалено студени? Досегашните са били с сравнително по топли цветове. Но това не означава, че са били правилния избор. Наистина малко ме дразнеше "жълтеенето" на растенията. От друга страна, пък не искам да са с бял оттенък. :-(
Ако другата лампа бъде Gro-lux, ме глозга един въпрос:
Как така с своите 8500 K свети с толкова червеникав цвят? Колкото повече келвина, толкова по бял е цвета. Бъркам ли?

gecatax

Цитат на: stanilabg - 16.06.2010 19:00
Благодаря на всички.
Значи Т5 HO 965 или 865 са с еднакви цветове. Значи едната лампа ще е между двата модела, зависимост от това какво ще намеря. Не са ли прекалено студени? Досегашните са били с сравнително по топли цветове. Но това не означава, че са били правилния избор. Наистина малко ме дразнеше "жълтеенето" на растенията. От друга страна, пък не искам да са с бял оттенък. :-(
Ако другата лампа бъде Gro-lux, ме глозга един въпрос:
Как така с своите 8500 K свети с толкова червеникав цвят? Колкото повече келвина, толкова по бял е цвета. Бъркам ли?

Самата пура е направена да излъчва повече в червения спектър.Аз също ще слагам на един нов аквариум Т5 и ще са гро-лукс и аквастар, в последствие може да добавя още една и тя ще е гро-лукс.
Чесно казано за големите литражи най-добре си е МХ ако щеш целия капак нареди с пури пак няма да стигнеш лумените на МХ и пробиващата сила на светлината.
Поздрави!

-250л.

Similar topics (5)

37216

Започната от cwetalin


Публикации: 17
Прегледи: 9226

45578

Публикации: 3
Прегледи: 3284

18423

Публикации: 2
Прегледи: 3573

58999

Публикации: 3
Прегледи: 3623

5965

Започната от TODOR


Публикации: 4
Прегледи: 3942