• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 18:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

barabata

Аз не съм свързал корпус към заземяването , но пък и няма голям смисъл от тази процедура. Ако отвориш баласта ще видиш защо го казвам .  Вътре има едно дебело прозрачно фолио което обвива платката и елементите и няма никъде възможност да се добре нещо на металния корпус :


Ако токлкова държиш на заземяване може да изистиш боята от едното ухо за захващане на баласта при монтирането му и с една шайбичка и едно ухо на кабелчето може да се захване земя/нула към корпуса.

Много интересен ефект се получава при усукване на кабелчетата за единия край на пурата около кабелчетата за другия край на пурата или на друга пура. Аз лично успях да получа една спирала като тирбушон вътре в пурата която се върти  *CRAZY*.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

ata_nas

barabata, не само ти, а надали някой въобще е  свързвал корпус към заземяване в този случай!

anasarka

barabata мерси за отговора виждам от снимката че на 2 позиция на баласта ти е 0-та аз такава позиция нямам на моя баласт затова ми стана интересно как да го свържа.
: 19.03.2010г 12:12ч
Цитат на: ata_nas - 19.03.2010 10:55
barabata, не само ти, а надали някой въобще е  свързвал корпус към заземяване в този случай!

ata_nas понеже не му разбирам как става питам, а и си нямам напрестава другите как свързват баластите си. Интересния извод който направих е че след допитване на поне 4-5 ел техника нито един не можа да ми каже което беше очудващо за мене. Така че форума ми беше последната надежда да разбера.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

ata_nas

В крайна сметка запали ли лампите?
Нищо не каза за тях, какви са, що са?
По какви критерии ги избра?

anasarka

Цитат на: ata_nas - 19.03.2010 13:13
В крайна сметка запали ли лампите?
Нищо не каза за тях, какви са, що са?
По какви критерии ги избра?
Още не съм защото чакам на осрам една пура. А относно лампите Силвания гролукс 18вата и аквастар 18вата на осрам е с 6500К и около 1300л.
Критерии понеже съм доста нов в това хоби четох няколко месеца от всякакви места и стигнах до извода че критерий може да е само опита с различни лампи. Затова се насочих първо да пробвам с най популярните макар че на силвания на доста места казват че са вече апсурдни за употреба.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

ata_nas

Цитат на: anasarka - 19.03.2010 13:32
........ най популярните макар че на силвания на доста места казват че са вече апсурдни за употреба......

Кой казва това!?

Ето ти едно абсурдно място:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi?&op=showcase&category=0&vol=1&id=46

Като стигнеш до тук, темата на разговора ще е друга!

anasarka

Цитат на: ata_nas - 19.03.2010 14:03
Кой казва това!?

Ето ти едно абсурдно място:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2009.cgi?&op=showcase&category=0&vol=1&id=46

Като стигнеш до тук, темата на разговора ще е друга!
Е браво за постижението няма две думи невероятен аквариум. Аз до там няма да стигам а и не мога. А за лампите на силвания гро лукс и аквастар четох от тук http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&pg=1&cat=32&id=114. Аз лично нямам нито опит нито твърдо мнение относно коя лампа е по добра и коя не. Знам само че хора много мнения много и спорове много и всеки си знае неговото. В тази статия даже пише че гролукса се използва по принцип в големите вериги да оцветяват и осветяват доматите по рафтовете.
: 19.03.2010г 14:02ч
Други пък като пишат за силвания гролукс и аквастар добиваш престава че са съваршенни и над тях е само небето. Аз си купих от тях и за сега ще ги пробвам.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

ata_nas

Е, нали видя!?
На онези им кажи да ходят да сеят домати!

Raven

Тази статия отразява субективното мнение на един човек, да се отричат фитолампите просто така с аргументи от плод зеленчука не е много смислено.
Ако приемем че фитолампите са безполезни, лично аз бих предпочел да се доверя на много по сериозни аргументи подплатени с изследвания и потвърдени от повече от един доказани специалисти.

Така че засега , тъй като още не съм видял такива изследвания , приемам че производителите на аквариумно осветление знаят какво правят и фитолампите имат смисъл.
Такива лампи се произвеждат и продават  от много фирми и след като продължават да го правят значи има някаква полза от продукта.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

anasarka

Прави сте момчета но си спомнете като сте почвали в началото и нищо не сте знаели и сте чели много сте се зблъсквали с много противоположни мнения и е доста объркващо на кого да повярваш. Аз съм доктор по професия и поне от там съм се научил да чета всички мнения и да търся практични доказателства в подкрепа.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

ata_nas

ОК, док!
Чакаме да видим осветлението, а?

anasarka

Цитат на: ata_nas - 19.03.2010 14:53
ОК, док!
Чакаме да видим осветлението, а?
другата седмица че сега нямам фотоапарат. Смело казвам че като за първи път капак с вентилаторче и осветление самоделно направено е що годе прилично :-)
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Raven

В питането няма нищо лошо, напротив- важното е да се чете и да се пита защото така ще си спестим главоболия а и ще си спестим загубата на рибите.

Специално за осветлението въпросът е много спорен, многократно сме го обсъждали и няма кои знае какъв консенсус.

Но е факт че фитолампите са полезни и ършат някаква работа, пълното им отричане е несериозно особено без някакви доводи и доказателства.

Вече съвсем друг е въпроса каква работа вършат и за какво точно.
Лично аз в момента използвам обикновенни дейлайт лампи защото ми харесва как студената им светлина подсилва зеленият цвят на растенията ми- всичките ми растения са зелени.
Ако обаче вкарам някои по редки и капризни червени и жълти дългостеблени - непременно ще вкарам поне една гро лукс.
Когато имах такива растения , гро лукса им правеше цветовете по ярки и растяха по добре, фитолампите мисля че имат смисъл за подсилване на такива капризни растения.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

anasarka

Общо взето всеки сам трябва да достигне до някакво заключение какви лампи да ползва прекалено много показатели има светлината и от там вариациите лампи сигурно са хиляди. А и лампите се променят доста динамично от Т8 сега стават по атрактивни Т5 сигурно след време ще са по интересни Т2 ще навлезе и светодиодното осветление и ще измислят още много видове лампи.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Raven

За аквариумни цели Т8 изобщо вече не са вариант, единственият им плюс е цената.
Сериозно осветление за аквариум с растения е или Т5 или Металхалогени.

И аз чакам развитие по въпроса с диодите, но май за сега никой няма интереси да ги внедряа по разни причини, и само си чакаме :-)
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

37216

Започната от cwetalin


Публикации: 17
Прегледи: 9219

45578

Публикации: 3
Прегледи: 3283

18423

Публикации: 2
Прегледи: 3536

58999

Публикации: 3
Прегледи: 3607

5965

Започната от TODOR


Публикации: 4
Прегледи: 3929