• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 06:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bicho1976

Имам един излишен рефлектор със 300Втхалогенна пура,колко вата пура да сложа за аквариум 40/20/20,реален обем 16 литра.И изобщо стрували си да светя по този начин.В момента светя с 2x8w T5.

gog82

Все пак очаквах някаква препоръка и съвет. Пък дали ще се справа с него - нищо не пречи да пробвам. Поне искам да го направа както трябва.
Много ще съм благодарен ако дадете съвет или кажете къде мога да си поръчам на приемливи цени.
Поздрави.

Kocetosl

Интересува ме за 3 лампи по 18вата 60 сантиметрови какъв е най-подходящия баласт който може да се сложи има ли баласт за 3 лампи, ако няма такъв мога ли да сложа баласт за 4 и да го ползвам с 3 лампи?

stano

За 20 литра 18 вата икономична крушка (свети св топлия спектър)  добре ли е като мощност за нормално развитие на растенията?

vasso

Цитат на: stano - 18.01.2010 12:53
За 20 литра 18 вата икономична крушка (свети св топлия спектър)  добре ли е като мощност за нормално развитие на растенията?
Нормално е, даже силно, все пак почти ват на литър. *THUMBS UP*

ata_nas

Цитат на: Kocetosl - 18.01.2010 11:41
Интересува ме за 3 лампи по 18вата 60 сантиметрови какъв е най-подходящия баласт който може да се сложи има ли баласт за 3 лампи, ако няма такъв мога ли да сложа баласт за 4 и да го ползвам с 3 лампи?

Има различни баласти, зависи колко парички си приготвил.
Има за 3, има и за 4 лампи, а освен това има и комбинирани.
Най-добрият е този, който е с най-продължителна гаранция.
С Филипс не съм имал проблеми.
: 18.01.2010г 12:12ч
Цитат на: bicho1976 - 18.01.2010 10:11
Имам един излишен рефлектор със 300Втхалогенна пура,колко вата пура да сложа за аквариум 40/20/20,реален обем 16 литра.И изобщо стрували си да светя по този начин.В момента светя с 2x8w T5.

За този аквариум не променяй нищо. Така си е добре.

barabata

Цитат на: Kocetosl - 18.01.2010 11:41
Интересува ме за 3 лампи по 18вата 60 сантиметрови какъв е най-подходящия баласт който може да се сложи има ли баласт за 3 лампи, ако няма такъв мога ли да сложа баласт за 4 и да го ползвам с 3 лампи?

Зависи какви баласти ще ползваш. При скъпите маркови баласти цената не зависи от това дали е за 1 или 2 пури - все си е по около 20-30 лева за една бройка в зависимост от марката и модела  (дали е с топъл или студен старт на лампите). При тях е хубаво колкото се може повече да комбинираш за по повече лампи наведнъж от гледна точка на цената.

Ако ползваш евтини китайски там вече цената си е различна - примерно Вито баластите за 1 пура е около 5 лева , за 2 пури е около 10 лева. Дали ще вземеш един двоен или 2 единични е все едно и също като цена, обаче ако дефектира нещо в схемата при двойния сменяш цял за 10 лева докато при единичен сменяш само дефектиралия. Не съм разглеждал схемата на двоен или четворен баласт и не мога да ти кажа дали могат да се ползват по-малко лампи отколкото бройката за която е предназначен баласта.

Удобството на отделните баласти е че може да си променяш конфигурацията на осветлението както и когато си поискаш и с ключета да си изключваш и включваш която лампа когато си поискаш отделно. Неудобството е че е необходимо място за монтирането на всички баласти.

Вариантите при теб са или три единични или един 2-ен и един единичен. Трябва да прецениш каква е минималната конфигурация от осветление за да може да намаляваш осветлението ако се наложи.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

bicho1976

Цитат на: ata_nas - 18.01.2010 13:13
: 18.01.2010г 12:12ч

За този аквариум не променяй нищо. Така си е добре.
Мерси,така ще направя.Само още нещо 100вт халоген(това е най-малкотото като ватове за размера)ще гре е ли много ако е върху аквариума.Да не пукна стъклото.Мога да го използвам за голямата локва84литра.

ata_nas


cbr

Здравейте,днес най после успях да се сдобия с 1бр.Гро-Лукс и 1 бр.Аквастар,поръчах си също така и една пура с индекс 965.
От старите оставям само една Филипс 840,и тук възниква въпроса в какъв ред да ги подредя (пурите са 4 с рефлектор)за да изпъкват максимално цветовете на рибите,а и растенията да се чустват добре.
Ще съм благодарен на всякакви компетентни съвети *thanks

barabata

Аз бих ги подредил от предното стъкло към задното в следния ред
отпред - аквастар - 965 - гролукс - 840 - отзад
Логиката - рибките ги гледаш отред това означава че лампата подсилваща цветовете на рибките трябва да е най-отпред за да осветява колкото се може по полегато рибките за да се виждат хубаво.
965 и гролукса да са централно над аквариума и да осветяват растенията отвесно. Помощната лампа 840 остава да е най-отзад.

Най-вече обаче ти трябва да си ги подредиш и да видиш кое би ти харесало повече ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.


petiofinoza

За 40 литров аквариум с 5 валиснерии, криптокорина и ехинодорус все още без рибки, а и горе плува малко роголистник подходящо ли е следното осветление: общо 22 вата, 6500 К, като това нещо го правят две луни с енергоспестяващи лампи  залепени за стъкления капак на аквариума (над него! някой да не си помисли, че са в аквариума) ?

vasso

Това са около 0,5 вата на литър, което е добре. Ако решиш да гледаш по-претенциозни растения може да е слабо.

anasarka

Здравейте бихте ли ми помогнали искам да си направя осветлението на аквариума. Имам 80л. 65/35/35 ще гледам много растения и 7-8 брахиданио рерио. Имам една гро лукс и една аквастар 60см. 18 вата Т8 пури. Нужно ли е да вземам още една и ако да каква да е. И още един въпрос някой знае ли коя дебелина е по добра за пури Т5 или Т8 и защо.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Similar topics (5)

59232

Публикации: 19
Прегледи: 8194

22913

Публикации: 20
Прегледи: 7769

7401

Публикации: 0
Прегледи: 17837

9288

Започната от omanna


Публикации: 23
Прегледи: 9458

53195

Публикации: 12
Прегледи: 6065