• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 08:41

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

evita69

днес си взех aquastar х18W и стават 36W за 72 литра от 78 аквариум и се чудя дали ще е много ,ако сложа 1 grolux понеже залесяваме терена.Има 10 корена наземни и тънък пласт плаващи който ме съветвът много хора да ги разкарам  :-)

DJBamby

Сложи и  1grolux щом залесяваш терена и искаш повечко растения. Плаващите спират доста светлината а и неизглеждат красиво.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg380.imageshack.us%2Fimg380%2F1890%2Fa1gn0.th.jpg&hash=3ce3fd12d8a974e49b4c15f28f322edda0013e1e - 666 litra.

bgangler

Здравейте,
надъхах се да си направя едно нано 20 -20-20см, в което искам да гледам основно растения и скаридки. Та върпоса ми е: какво осветление да си сложа: искам да направя бърз аквариум с поне 1W/л. Държа да е естетически издържано и се спрях на варианта с настолна лампа. Каква крушка(пура) да използвам?
Мерси предварително!
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

iek

Енергоспестяваща 24W, ако има такива, евентуално можеш да си я ползваш в бита, ако не те устройва. Правилото за W/l при наното не е точно.

bay_milee

Здр имам 130 литра аквариум имам 3 броя пфилипс и една обикновенна достатачнили са и добре ли е така ?

Violeta

Сега аз ще питам. 130 л, оk, какво ще гледаш в него? И лампите Philips какви са, колко дълги (или каква мощност)? А това, че са Филипс не означава, че не са обикновени.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

miTko

Цитат на: bgangler - 08.04.2008 13:21
Здравейте,
надъхах се да си направя едно нано 20 -20-20см, в което искам да гледам основно растения и скаридки. Та върпоса ми е: какво осветление да си сложа: искам да направя бърз аквариум с поне 1W/л. Държа да е естетически издържано и се спрях на варианта с настолна лампа. Каква крушка(пура) да използвам?
Мерси предварително!

Да, всичко което ти е написал iek е абсолютно вярно!
Само да допълня някои неща. Тъй като искаш да е естетично, допускам че ще залитнеш по поставяне на капак - не го прави, ще имаш проблеми с температурата през лятото! Осветлението и филтъра отделят топлина, която влияе на такива малки обеми! Според мен най-добре е да потърсиш около 20 вата енергоспестяваща(Е27), клас А! Има вече такива в Бриколаж, например Силвания, Тунгсрам. Видях и Филипс такива в Практикер. Обичайно се намират спектри 827 и 860/865. В този случай може би ще ти се получи оптимално време на светене 7 часа.
П.П.Щом ще е бърз, да не забравиш СО2 и торене?  ;-)
Разни мои АКВАРИУМИ 

bay_milee

Цитат на: Violeta - 08.04.2008 23:32
Сега аз ще питам. 130 л, оk, какво ще гледаш в него? И лампите Philips какви са, колко дълги (или каква мощност)? А това, че са Филипс не означава, че не са обикновени.

Значи рамер 60 см по 18 вата в момента гледам това което ми е в подписа (рибите) :-) имам анубиас,Echinodorus uruguayensis Arechavaleta,Echinodorus parviflorus Rataj,Echinodorus barthii spec. nov. Muhlberg,няколко корена лимончета,малко валиснерия.

xpo

ми и аз да питам моята аква е 60дX40вX15в    по моите знания ми трабват някъде 18W   но вие ще кажете

Violeta

Напълно достатъчно, препоръчвам ти Philips Aquarelle или Sylvania Aquastar.

Цитат на: bay_milee - 09.04.2008 16:09
Значи рамер 60 см по 18 вата в момента гледам това което ми е в подписа (рибите) :-) имам анубиас,Echinodorus uruguayensis Arechavaleta,Echinodorus parviflorus Rataj,Echinodorus barthii spec. nov. Muhlberg,няколко корена лимончета,малко валиснерия.

Достатъчни са за тези растения три лампи, лекия недостатък можеш да компенсираш с рефлектори, Добра комбинация ще бъде Philips Aquarelle/Sylvania Aquastar, Sylvania GroLux и една обикновена лампа 840 или 865, ака предпочиташ по-"студена" светлина.

Успех и на двамата!
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

bgangler

Благодаря за инфото
ЦитатДа, всичко което ти е написал iek е абсолютно вярно!
Само да допълня някои неща. Тъй като искаш да е естетично, допускам че ще залитнеш по поставяне на капак - не го прави, ще имаш проблеми с температурата през лятото! Осветлението и филтъра отделят топлина, която влияе на такива малки обеми! Според мен най-добре е да потърсиш около 20 вата енергоспестяваща(Е27), клас А! Има вече такива в Бриколаж, например Силвания, Тунгсрам. Видях и Филипс такива в Практикер. Обичайно се намират спектри 827 и 860/865. В този случай може би ще ти се получи оптимално време на светене 7 часа.
П.П.Щом ще е бърз, да не забравиш СО2 и торене? 
Нямам идея да слагам капак, дори си мислих за някаква настолна лампа, а не капаци и чудеса.
Тези лампи не са ли прекалено силни за 8 л., нано?
Аз си мислих за нещо като:"Radium" ("Spectralux") 9W или 11W със следните
параметри:
900lm, спектър 840 (бяла светлина) на цокъл G23?


"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

danchi

искам да попитам какво осветление да си сложа за 25 литра 2 златни рибки и един сом *dontknow*

Violeta

15 ватова луминесцентна пура, напълно достатъчно дори и за аквариум, пълен с растения. За този случай е по-добре да е специализирана.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Stupid_boy

здравейте
дойде и моя ред да попитам за осветлението
та, ще правя сам капака. хоризонталните размери на аквариума са 22х42см външно. външна височина 33, вода около 26см, като над водата до ръба има 4см. на горния ръб има стъклен капак, над който ще правя шперплатов. ще ми се да сложа 2 'пури', една в предната част и една в задната. притеснява ме малкия размер. по магазините има обикновенни Т5 с подходящи размери, но ако имам възможност, предпочитам специализирани. при въпроса ми 'каква е цветната температура на таз или онази' обикновенно продавачите онемяват. в момента осветявам с времянка настолна лампа с рамо, но не си е работа така.
какво ще ме посъветвате да търся, и най-вече от къде? с каква мощност?
става въпрос за това аквариумче:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.foto.bg%2Fdata%2F2984%2Fthumbs%2FIMG_8172.JPG&hash=a7443468a3ef865e9e0b81e4bc5b5454feacf3ddhttps://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.foto.bg%2Fdata%2F2984%2Fthumbs%2FIMG_8171.JPG&hash=e3514e88f76d5b215cbc21d0517be66ce7a2ebfb

Violeta

Онемяват, разбира се. Тези лампи са произведени в Китай, стандартен луминофор, не триивичен, цветната температура едва ли я знае и производителят. Такова е положението. Не знам какво да ти препоръчам, честно казано. Ако можеш да преглътнеш 4-5 см повече - вземи си Philips Aquarelle 15 W, тя е дълга около 45 см, с фасунгите 47 примерно. Всъщност по-добре да те посъветвам да си вземеш по-голям аквариум, в който да гледаш хубави растения, тогава ще има смисъл да слагаш и специализирани лампи. А това малкото можеш да го ползваш за развъдник или да направиш едно хубаво нано. Ами... дерзай :)
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Similar topics (5)

15508

Публикации: 17
Прегледи: 7902

13985

Започната от onyxman


Публикации: 27
Прегледи: 21130

55514

Публикации: 3
Прегледи: 2250

2224

Започната от anonto


Публикации: 17
Прегледи: 10715