• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 07:00

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

biborana

Здравейте,
Много ми харесва този форум – ценни статии, теми и съвети. Харесва ми духът и желанието да се помага на по-малко знаещите и начинаещите като мене.

Досега само четях, но сега искам конкретен съвет какви лампи да сложа.

Инфо за аквариума: обем 60 л. Размери: 65 (д) х 22 (ш) х 42 (в). (Изработен по размери съобразно единственото засега възможно място.) Стъклен капак от 2 части. Стартиран преди 6 месеца.
Оборудване: вътрешен филтър Сера и нагревател с термолереле.
Рибки: хелери, неони, молинезии, данио и сомче – общо 20. Множко са, но са дребни и е горе-долу 1 см/л. Според мене се чувстват добре.
Растения: алтернера, хигрофила 2 вида, валенсиерия, лудвигия, ехинодрус, лимнофила.
Декорация: Корен, няколко малки и средни камъка, без грунд (засега).

Осветление в момента: настолна лампа, поставена върху аквариума, Филипс енергоспестяваща 100 В (консумация 20 В).

След дълго четене в този форум, изучаване на непознатите думи като дросел, баласт, лустерклеми и др, както и разходка до 2-3 близки магазина взех решение да сложа 2 лумисцентни лампи по 18 В (това прави 0.6/литър).
Не е по моите възможности да си направя капак, а в друга тема във форума видях, че няма къде да поръчам, затова се отказах от дървен капак. Над акваиума е въздух, а зад него е стъкло, така че ще слагам осветлението направо върху стъкления капак.

Днес купих готово тяло (май така се казва) VITO  за лампи 2 по 18 вата Т8.
Въпросът ми е какви лампи да сложа. Мислех по 1 Силвания Гро лукс и Аквастар. Приемам и други предложения. Мога ли да го залепя с двойно залепващ скоч за тежести?

Предварително благодаря за помощта.


miTko

Да, лампите са подходящи, може и други разбира се - колкото хора толкова мнения. Това за тежестите не го разбрах... :-|
Разни мои АКВАРИУМИ 

}|{opukc

Тази комбинация от лампи е подходяща, и като спектър, и като ватове за тази височина на аквариума.

Цитат на: miTko - 26.02.2008 09:21Това за тежестите не го разбрах... :-|

Скоча лепи като Локтайд, висваш от тавана направо. :-D

Lan

biborana, понеже си изявила желание да се учиш, помагам с каквото мога.
Може би ще се изненадаш, но "18 вата"  не е едно и също с "18 В". Защото "В" е съкратеното означение за единицата волт, а за ват се използва Вт (съответно кВт за киловат, МВт за мегават, мВт - миливат и т. н.). По-лесно е с латинските означения V (волт) и W (ват), които са международни и са задължителни за официални документи, но тук не пречи да се ползват и тези на кирилица.
Първият, който е изпсувал вместо да хвърли камък, е баща на цивилизацията.
Зигмунд Фройд

miTko

Цитат на: }|{opukc - 26.02.2008 12:05

Скоча лепи като Локтайд, висваш от тавана направо. :-D
Стига бе, не думай!  :-D Ако е искал това да каже е нечовешко!  :duvar:
Разни мои АКВАРИУМИ 

biborana

Благодаря ви за отговорите. В събота отивам да купя пурите.

Като всяка истинска блондинка (по душа) имам проблеми с техниката и терминологията й. Радвам се, ако съм предизивикала само усмивки. Абе в други ситуации "аз и техническа терминология" се е стигало до бурен смях. А с тока имахме огнени отношения. Даже ако сменям крушка, следват минимум искри. Затова вече правя само 3 операции - натискане на ключ, включване на щепсел в контакт и свързване на разклонители (паралелно и успоредно).

Лека вечер на всички.

gurata

здравеите интересувам се колко вата трябва да са ми лампите за аквариум с размери 160д 60в 40ш и цо2 на ферпласт

N.Nobs

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Demo``

80 литров квадратен 40см на 42 там някъде

Violeta

Ако си от София отиваш на съботния пазар и си избираш една или две китайски. Изборът е богат... откъм размери  ;-)
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

petrucci

кави лампи да сложа за да постигна нещо в син цвят.аквариума е 85/ш35/в40.имам 4 скаларии ,4 боти,5сомчета ,4 анубиса,и мисля да сложа още някое друго растение.въобще  синия цвят подходящ ли е за растения?

Violeta

Не е подходящ. Изобщо защо ти е да е в синьо - за нощно осветление ли? Ако да - мога да ти препоръчам какво да направиш, а ако искаш да гледаш растения - пак мога, стига да е ясно какво се търси.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

streetspluntep

Такаа... Дойде и моят ред за питане.Понеже ми предстои стартиране на нов аквариум се налага да събирам информация кое , как , защо за да стане всичко перфектно.
И така стигнах до осветлението...
Аквариума е 100/45/35 -д/в/ш съответно.Ще бъде добре "заселен" с растения (растителен)
Според мен 3 пури по 30 вата ще са добре ,но аз толкова и разбирам.Затова очаквам вашата  помощ и съвети.

}|{opukc

Добре ще са.
Ако ще е с повече китки, 2хGrolux - silvania и 1xAquaStar - silvania 30w/90см/ ще свършат рабата.

Violeta

Мисля, че за този аквариум и 2 лампи по 30 вата ще са достатъчни. Така няма да се налага да слагаш втори баласт (или трети дросел). В този случай по една Аквастар + Гролукс ще свършат добра работа.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Similar topics (5)

19981

Публикации: 11
Прегледи: 5785

59271

Публикации: 13
Прегледи: 7446

50038

Публикации: 5
Прегледи: 2074

37424

Публикации: 1
Прегледи: 2388

49846

Публикации: 3
Прегледи: 2516