• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mejdupraznika

Така мисля да си взимам луминисцентна лампа за аквариума Aquastar мисля че беше която има синкав ефект. Какво тяло да си взема за нея Аквариума ми е 90 л. 50 висок 45 широк и 50 дължина. Какво ще ме посъветвате общо взето че съм бос в осветлението до сега светих с обикновенна луминисцентна 15 см..  *JOKINGLY* .По магазините с  Осветлителни тела дали продават такива? ако ли не от къде да си я поръчам по интернет?

le6o

Зависи какви "цветя"гледаш.Размерите ти са малко гаднички,но смятам че 3 пури по 15 вата ще ти свършат работа,така ще го докараш 0,5 вата на литър.1 sylvania aquastar,1 sylvaniq gro-lux и една обикновена на филипс (865). С един електронен баласт палещ 4 пури няма да имаш проблеми.А отностно намирането на лампите по-добре ще е да обиколиш по-големите магазини за осветление и ако няма,поне може би ще си поръчаш да ти доставят.
По добре да влагаш чувства,отколкото да чувстваш влага!!!!:D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg265.imageshack.us%2Fimg265%2F3233%2Faqva2hd1.th.jpg&hash=7e3052c8f2dbe6a19f76e7249b2afffbb6d76333

iek

Въпросите са ми:
Къде в София могат да се намерят  70W RX7s МХЛ , подходящи като цветова температура за растения? А също и  какви  електронни баласти можете да ми препоръчате за такава лампа и дали, ако взема двоен такъв, ще мога да изключвам едната лампа?
Предварително благодаря 
В сайт на българска фирма открих единствено  специализирана за аквариуми МХЛ 70W на Sylvania, за която се твърди, че е Colour Temp (K) 5600 и For use over fresh and sea water aquaria, но не я откривам на страницата на Sylvania
(не знам къде съм гледал, но сега я видях), някой има ли впечатления от нея?

EDIT: Вече съм поръчал,ще пусна снимки, когато ги инсталирам.

desislav69

От къде мога да се сдобия с Sylvania Coralstar или Philips Aqua Coral Т8?

Nanka

  Здравейте, най-накрая и аз се престраших да пиша във форума. Причината е, че от скоро съм горд собственик на нов и съответно по-голям аквариум, който се нуждае и от ново и по-добро осветление. До сега бях с аквариум 50л. и го осветявах с 3х30 вата енергоспестяващи крушки, което за новия аквариум мисля, че не е подходящо. Новия ми аквариум е 65х50х50 см(~140л. вода) средно залесен (около 20-25 корена криптокорини, 10-12 валиснерии, 7 анубиаса, 4-5 дъбчета и 2-3 някаква друга папрат), а надявам се скоро да е още по-залесен(евентуално ако успея да намеря в Търново някой по-различни растения).Рибки има доста, но за сега май са по-интересни растенията. Решил съм да осветявам с 4 пури Т5-FHO 24W (~56 см.), а въпроса ми е следния, какъв тип да са пурите, задължително ли е да са Гролукс и Аквастар, защото на мен ми се иска да е някаква комбинация от други, но като проверих на Силвиана "моя" размер има само 830, 840 и 865. Моля ви препоръчайте ми каква комбинация да избера. Без малко щях да забравя, подавам СО около 1 балонче/сек.
Надявам се да не съм ви отекчил с първия си пост и предварително благодаря за отговорите.

Снимка на аквариума за по-добра представа
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaVINaKi.jpg&hash=fb4957244085e4a27946a8cc74f37b34530f9d57
Не мога да разбера хората, все искат повече, а аз никога не искам много. Аз искам ВСИЧКО

barabata

Поражгледай в темичката : Как изглежда аквариума, осветен с пури, с различен цветен индекс 
Там има няколко линка за това как изглежда един и същ аквариум осветен с различни лампи.
Еди от цените линкове е публикуван от N.Nobs 
Цитатhttp://plants.aqa.ru/articles/color.htm

Много хора са го написали, но се размива в общото пространство - не е от знчение спектъра на лампите освен ако светлината не е оскъдна. Ако е в достатъчно количество растенията се развиват добре. Предимството на Гролукс, Аквастар и подобните е че имат пикове в определени цветове ( дължини на вълната на светлината ) и това подчертава цветовете на рибките много добре.
За пример давам една статия от сайта : ИНТЕНЗИВНО ОТГЛЕЖДАНЕ НА АКВАРИУМНИ РАСТЕНИЯ  - Евгени Младенов ( за лампите пише почти в края на статията )

По-скоро търсим визията в аквариума.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Nanka

ЦитатПо-скоро търсим визията в аквариума.
Позволи ми да не се съглася с теб, защото енергспестяващите лампи дават доста добра визия на аквариума (3х30 W на 50л. аквариум), ама на расренията нещо не им допада, не знам защо, но като ги замених с най-обикновенна миньонка(мисля, че така се казваше) 40W, растенията полудяваха, макар, че моите не са толкова капризни към светлината. Все пак според мен(лично мое мнение) има огромно значение спектъра на лампите освен ако не светим с над ват на литър и то при не големи дълбочини.
Извинявам се ако съм те засегнал, но аз така мисля и така го казвам. Ако мислех по друг начин нямаше да питам точно това. Все пак благодаря за отговора и се надявам някой да ми препоръча комбинация от избраните от мен лампи.
Не мога да разбера хората, все искат повече, а аз никога не искам много. Аз искам ВСИЧКО

iek

"Силвиана "моя" размер има само 830, 840 и 865"

При такъв избор, бих взел 865 ( ето ти за сравнение:http://www.aquariumbg.com/forum/index.php/topic,9996.45.html, беше комбинация гро-лукс с 965, сега е 965+765)
Подкрепям barabata , а ти с тези 4 Т5НО на този аквариум, особено ако имаш и индивидуални рефлектори, ще си №1.
А размера ти 60х50х50 е много подходящ за една металхалидна лампа.

Живко

Аз съм със 182W/17000 лумена, на 270 литров съд. Аквариумът е висок 60 см.
62 лумена на литър.
Лампите са компактни PL.
В момента съм със 827 и 840. Светил съм и със 860. Не виждам някаква разлика при растенията.
Може да се каже, че губя около 35% светлина заради липсата на свестни рефлектори.
Осветлението е на ръба на слабото за силно светлолюбивите, почвопокривни видове. Освен ако няма никакви дългостеблени, които да правят сянка.

Мисля, че правилното изчисление на светлината трябва да е в лумен на см2 от дъното, при определена дълбочина.
В моят случай сметките показват, че за да направя полянка от светлолюбиво растение трябва да светя с над 4 лумена, на см2 от дъното.В момента съм с 2,7.
Понеже имам възможност да терасирам сериозно, смело мога да кажа, че сегашната светлина, от 2,7 лумена на см2 от дъното, е достатъчна в аквариум с дълбочина 40 см. и със същата площ дъно, от 0,45 м2.

Преди време в същите условия ползвах по-малко компактни лампи. 110 W/9600 лумена. В добавка имах 48W обикновени гро-лукс. Осветлението беше по-слабо. Растенията го приемаха за по-слабо, въпреки по-подходящият спектър.
: 11.02.2008г 09:09ч
Пропуснах да спомена, че при мен разстоянието от повърхността на водата, до повърхността на грунда е 55 см.
Никой не се е родил научен.

theater

При тези непретенциозни растения 2х18В мисля, че са напълно достатъчни. Ако смяташ да гледаш по-светлолюбиви растения (глосостигма, елеохарис, ехинодорус тенелус и др) би било добре да ги удвоиш.
140л - харацини
http://starividri.org

Nanka

 Много благодаря на всички отзовали се  *thanks
Мисля, че вече реших, ще взема 1х830 и 3х865 и ще пробвам как е, ако случайно се окаже, че е много силна светлината едната пура няма да я ползвам, за целта съм си взел баласт на Schwabe който може да се ползва както за 3х24W, така и за 4х24W. Така или иначе времето и растенията ще покажат.

П.П. Ако някой може да ме ориентира къде в Търново или околностите мога да намеря FHO 24W 865(56 см.), а и също някакви по-различни растения от моите нека не се срамува, а да ме опъти.
Още веднъж хиляди благодарности
Не мога да разбера хората, все искат повече, а аз никога не искам много. Аз искам ВСИЧКО

iek

Цитат на: Nanka - 11.02.2008 20:22
за целта съм си взел баласт на Schwabe който може да се ползва както за 3х24W, така и за 4х24W.
Здравей,
Колко струва един такъв баласт и евентуално от коя фирма си го купил?

Nanka

 Баласта го купих за 35 лв.(+- стотинки някакви) не обърнах точно внимание, но едва ли толкова точно те интересува, но ако искаш точно, утре или в други ден ще ходя пак до магазина и ще попитам.
Магазина от който го купих се казва ***(има го в темите за магазини) и се намира срещу баварския ресторант във В. Търново. Надявам се да не прозвучи като реклама :-[, но ако греша нека Модераторите да редактират(изтрият) мнението. В моя случай с избора на лампи от вида FHO 24W трудноста се явява намирането на пури. Единственото място където има(или поне където аз успях да намеря) е същия магазин, но имат само 830 и 840 :'(
Надявам се да съм бил полезен и да не съм направил каквато и да било реклама.
Не мога да разбера хората, все искат повече, а аз никога не искам много. Аз искам ВСИЧКО

siso

Аквариума ми е 150х60х60 (още не е пуснат )и се двоумя за осветлението .Бих се радвал на вещо мнение или препоръки .Ще отглеждам  основно дискуси мисля да го засадя с растения(не съм реши още какви но искам осветлението ми да позволява и отглеждане на по-капризни ), имам и СО 2 система .Както и ме интересува дали с такива халогенки може да се докара добро осветление

http://www.lampspecs.co.uk/Light-Bulbs-Tubes/Low-Voltage-Halogen
http://catalog.myosram.com/zb2b/b2b/start.do?browsername=mozilla%2F5.0%2520%2528windows%253B%2520u%253B%2520windows%2520nt%25205.1%253B%2520en-us%253B%2520rv%253A1.8.1.12%2529%2520gecko%2F20080201%2520firefox%2F2.0.0.12&browsermajor=5&browserminor=5

iek

Луминисцентно T5HO или метал-халогенно ( metal halide ), като второто ще е по-подходящо за тази дълбочина и при положение, че :
Цитат на: siso - 15.02.2008 02:25
искам осветлението ми да позволява и отглеждане на по-капризни

Similar topics (5)

15128

Публикации: 4
Прегледи: 4816

57385

Публикации: 2
Прегледи: 2562

3779

Публикации: 15
Прегледи: 9458

45439

Започната от svere


Публикации: 8
Прегледи: 4661

34204

Публикации: 4
Прегледи: 2518