• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 16:01

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Lz

Здравейте, та да ви питам и аз.
Какви лампи да сложа на моето аквариумче с размери 150/50/50 см.
Насочил съм се към 2хСилвана Аквастар и 2хСилвана Гро-Лукс по 120см и да ги застъпвам, понеже никъде не намирам 150см.От Пловдив съм.
Благодаря Ви.

Longanlon

Ами зависи от това колко 'бърз' искаш да ти е аквариума. 3 пури Т5 по 55 вата-120см ще осигурят нормална светлина, достатъчна за отглеждането на по-обикновени растения. Ако искаш силно осветление за бърз аквариум, 6 такива лампи ще ти го осигурят.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Violeta

Можеш да избереш този вариант, 36 ватовите лампи са лесни за намиране и ще имаш добър избор. По-неприятно е за реализация.
Има и други възможности - да се използват лампи Т5. Има две подходящи мощности за тази дължина - 1449 мм е стандарта. Мощностите са съответно 49 и 80W. Само не знам дали ще намериш подходящ спектър от тези лампи.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

dido

Настави 4 линии 60 + 90 см Т8 лампи - grolux, aquastar, aquarelle, 8xx/9xx.

stef

ВЪПРОСЧЕ: Какви са тези бактериални лампи, ако може някои да ми даде някво инфо? *bg*


stef

Имали двойно тяло за две лампи 50-60 см и да стават Gro lux ? И от каде мога да си го закупя ако има такова чудо:)

Violeta

Да, има такива тела. Произвеждат се и се продават, но не са конкретно за осветление на аквариум. Имаш няколко възможности - да купиш нещо готово и да си го приспособиш, да си вземеш аксесоарите и да си сглобиш сам капак, да направиш поръчка за тяло, което ти трябва на теб. Аз лично се радвам на хората, които избират втория вариант и съм готова да помагам със съвети :-)
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

Lan

Цитат на: stef - 02.05.2007 17:40
ВЪПРОСЧЕ: Какви са тези бактериални лампи, ако може някои да ми даде някво инфо? *bg*
Като начало да уточним, че не са бактериални, а бактерицидни. Не се заяждам, а само припомням, че българският език съдържа доста повече думи, отколкото е включвал речникът на героинята на Илф и Петров.
И тъй като и двата линка на dido са към статии на английски, а засега английският не е официален език в България и по тази причина все още се срещат хора, които може и да не го разбират, ще се опитам за всеки случай да дам възможно най-сбито търсеното "някво инфо": Бактерицидните лампи излъчват не само и не толкова видима светлина, а и ултравиолетова (UV),  която е доста нездравословна за бактериите (и не само за тях) и затова се използват за геноцид срещу щъкащите в аквариума (например) зловредни микрогадинки, откъдето и определението бактерицидни.
Първият, който е изпсувал вместо да хвърли камък, е баща на цивилизацията.
Зигмунд Фройд

stef

Благодаря ви за отговорите *BRAVO* *bg*
: 08.06.2007г 19:07ч
Цитат на: dido - 02.05.2007 19:29
http://www.drsfostersmith.com/pic/article.cfm?aid=440
http://www.aquariumfish.net/information/uv_sterilization.htm
Дидo а в бг мога ли да си намеря нещо подобно?

dido

Да бе, продават такива проточни, но цените са леко солени - около 150-200 кинти струват. Позлват се специални материали вътре заради УВ лъчението, затова струват повечко.

stef


dido

Май да, провери в сайта на Миазоо. Акваел също имат.

Violeta

Осрам също... Даже имах и някакви цени, но мога да ги проверя в понеделник.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

stef

 *thanks Благодаря за бързите отговори *bg*

Similar topics (5)

12752

Започната от endorphyn


Публикации: 2
Прегледи: 3631

54143

Публикации: 0
Прегледи: 2296

931

Публикации: 11
Прегледи: 6138

43390

Публикации: 5
Прегледи: 5504

28409

Публикации: 12
Прегледи: 6182