• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:44

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

КАКВО ОСВЕТЛЕНИЕ ДА СИ СЛОЖА - ПИТАЙТЕ ТУК

Започната от chandler, 24.03.2005 11:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

paolo6481

Малко са!Поне още 2 такива сложи.Нещо такова ала,бала
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Slavov

Е са, ае с 2, какво им е, светят си здраво...
====================

да не права ново мнение(спам), МЕРСИ !

paolo6481

Задаваш въпрос и ти отговарят.А какво ще направиш си е вече твоя работа.Опитай така както е ама за полянка и ала-бала ми се вижда слабичко осветлението.Желая ти късмет!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Dinko

В един магазин днес ми показаха ето такава крушка самоче с цокъл е27.

http://www.dealextreme.com/p/mr16-1210-1-5w-30-led-light-bulb-white-12v-32992

За първи път виждам такъв модел затова искам да питам дали няма да върши работа за осветление на аквариум без капак?

kamos

Малко са и лумените. Енергоспестяваща крушка с 6500 К на Вива лукс е с доста повече лумени
http://www.viva.bg/catalog.php?c=13&p=1
Поразгледай малко и използвай търсачката на форума. Доста колеги ползваме Е27
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

anasarka

Здравейте колеги, миналата седмица видях че луминисцентните ми пури правят една година работа, и понеже съм чел че трябва да се сменят на всяка година защото им пада КПД-то на полувина, реших и си купих нови същите модели. Става навъпрос за аквастар, гролукс и една 865. Реших да пусна една до друга старата и новата от един и същ модел да видя има ли визуална разлика в силата на светене, за мое очудване не намерих такава светиха си еднакво. Може би промяната с времето е неразличима визуално, а всъщност да имат голяма разлика в светенето. Всъщност цялата работа не е проблем за мен ще изхвърля старите и ще сложа новите просто ми стана интересно, при вас наблюдавали ли сте някаква промяна в светенето на старите и новите.
: 29.04.2011г 10:10ч
И сега като се замисля какво точно се има впредвид да работи 1 год. и да се сменят? Моите са светили 10 часа в денонощието и останалите 14 не са светили и така една година, или трябва да се саберат часовете на светене които да правят една година общо само светене и тогава да се смята че са светили 1год?
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

ata_nas

Всяка лампа има характеристика от производителя, наречена Bulb life (hours), определяща живота и. А той зависи от начина на управление на лампата, от вида и, от мощността и.

Nikiengi

За въпроса на колегата Dinko, такова диодно осветление се използува много успешно, когато искаш да осветиш някая част от аквариума повече, да речем място с Хемиантус за полянка. Ъгъла на светене на този тип осветление е малък и въпреки малкото лумени върши перфектна работа за целта, а пък да не говорим, че мощността му е около 1 W. *THUMBS UP*

iek

Ъгъл на светене 110-120° не бих нарекъл тесен, дори напротив. "Крушката" от дийлекстрийм няма никакви данни за осветеността, която дава, но най-вероятно става за нощна лампа.

anasarka, никой не може да ти каже с колко е паднал PAR индекса на твоите лампи, освен ако ти не си замерил с уред преди и след това данните. В един частен случай, какъвто е аквариумното осветление "продължителността на живот" зависи най-вече от температурата, при която са работили лампите. И тъй като става въпрос за луминесцентни пури, може да се каже, че  очаквания живот на една Т8-ца е до 20 000 часа, а на Т5 - до 25 000 часа, като последните имат по-широк температурен диапазон на работа и запазват по-голям процент от светлинния си поток.
Например- данни за 80W T5HO (от страницата на Осрам):
Technical – Lifespan
Service life     18000 h 1)
Lifespan     24000 h 2)
Rated lamp survival factor at 2000 h     0.99
Rated lamp survival factor at 4000 h     0.99
Rated lamp survival factor at 6000 h     0.99
Rated lamp survival factor at 8000 h     0.99
Rated lamp survival factor at 12000 h     0.99
Rated lamp survival factor at 16000 h     0.95
Rated lamp survival factor at 20000 h     0.81
Operation mode LLMF/LSF     HF

Technical – Light Technical Data
Rated color rendering index (Ra)     >=80
Luminous flux at 25 °C     6150 lm
Nominal luminous flux     6150 lm
Rated luminous flux     6150 lm
Luminous flux     6150 lm 3)
Luminous flux at 35 °C     7000 lm
Light color     840
Rated color temperature     4000 K
Color rendering index Ra     80...89
Light color as per EN 12464-1     LUMILUX Cool White
Rated LLMF at 2000 h     0.95
Rated LLMF at 4000 h     0.92
Rated LLMF at 6000 h     0.91
Rated LLMF at 8000 h     0.90
Rated LLMF at 12000 h     0.90
Rated LLMF at 16000 h     0.89
Rated LLMF at 20000 h     0.89

Technical – Temperatures
Rated ambient temp.w.max.luminous flux     35.0 °C
=-O Доста оптимистични данни.

Nikiengi

Ами ето едно голямо "ЗА" за диодното осветление, но под тесен ъгъл аз имах впредвид, че не е като пурите и лампите с нажежаема жичка, а е насочена светлина. *thanks Благодаря за инфото! *THUMBS UP*

anasarka

Мерси за ЛС-то  ata_nas,  и на тебе iek, знам че всяка лампа си има определен живот от производителя, предполагам че на това животовреме влияят доста неща. На 865-цата пише по спомен казвам 22000 часа или нещо такова, да ама това ако е непрекъснато светене са си 916 дни нонстоп да свети или ако свети по 10 часа в денонощието 2200 дни живот. И при това полужение защо трябва да се сменят на година. Вие на какъв период ги сменяте?
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Nikiengi

Под ..... часа живот на една лампа се разбира времето за което фирмата производител дава да свети! Но при около 10 часа светене на ден и за около година се променя спектъра на светлината, която дава лампата. Което ще рече, че растенията ти може да не получават достатъчно "видима" за тях светлина и да загинат, макар че на теб ти се струва, че осветеността ти е достатъчна. :-)

anasarka

Цитат на: Nikiengi - 29.04.2011 15:22
Под ..... часа живот на една лампа се разбира времето за което фирмата производител дава да свети! Но при около 10 часа светене на ден и за около година се променя спектъра на светлината, която дава лампата. Което ще рече, че растенията ти може да не получават достатъчно "видима" за тях светлина и да загинат, макар че на теб ти се струва, че осветеността ти е достатъчна. :-)
Това време което дава производителя за живот на лампата в часове незначи че като минат и тя ще изгори.  Виж iek какво е постнал. Според производителите тя ще излъчва светлина с параметри доста близки до началните в продължение на 20 000 часа, което аз не вярвам да е така. То че след година ще има промяна някаква ще има, но ми стана интересно да споделите вие на какви периоди от време си сменяте лампите.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Nikiengi

Ами една от лампите ми е "Гролукс" на Силваниа. Там съвсем ясно е написано точно това, че след една година светене пурата трябва да се смени, защото си променя спектъра. Е аз така и смятам да направя! *THUMBS UP*

iek

Не случайно в предния си пост съм споменал PAR индекса, и ,въпреки че и той се базира на предположения, е по-добрия начин за определяне на "видимата за растенията" светлина, отколкото други мерни единици, като лумени или недай си боже- ватове. Най-неустойчивата част от спектъра на една лампа е ултравиолетовата и така надясно по кривата, гролукса разчита най-вече на червената си част от кривата, така че би трябвало тази лампа да се сменява най-късно в сравнение с останалите, въпреки че червеното се поглъща няколко пъти повече в сравнение със синята светлина. Не забравяйте и неблагоприятните условия, в които работят повечето от нашите лампи- добре затворени капаци, направени от материали с ниска топлопроводимост, без активно охлаждане.
Иначе в дийлекстрима могат да се намерят някои от по-старичките cree диоди, но с какъв бин ще се случат е на късмет, предвид безплатния транспорт (и ниския курс на долара в момента), мисля че си заслужава за пробата.

Similar topics (5)

38024

Публикации: 22
Прегледи: 13563

52248

Публикации: 21
Прегледи: 8550

20708

Публикации: 2
Прегледи: 3347

59693

Публикации: 1
Прегледи: 1571

7885

Публикации: 7
Прегледи: 4535