• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 02:08

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

какви пури да сложа

Започната от hanko, 15.10.2007 22:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hanko

Искам да попитам какви пури да сложа .. аквариума ми е малак кам 50 литра сложих му две обикновенни пури по 15 вата но все едно няма осветление. Мога да сложа до дже по 18 но какви ако някои ми каже ще сам му много благодарен.Искам да попитам сащо нормално ли е електронния  баласт да загрява много , толкова е нажижен че неможе да се докосва даже почва да издава и миризма
.

Violeta

Не е нормално да грее толкова.
Можеш да сложиш 18 ватови пури, ако позволява дължината, но за 50 л аквариум и 2 по 15W трябва да са достатъчни. Все пак зависи какво мислиш да гледаш - какви растения. Класиката е Sylvania GroLux и AquaStar или Philips Aquarelle. Това са специализирани лампи и са по-скъпи, но можеш спокойно да избереш и Philips 840 и 965/865 - по-евтино е и ща свърши работа.
Успех!
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

flyfisher

Да не отварям излишна тема....

Та,значи,до работата ми има магазин за осветителни тела или по-точно за абажури,полилеи,всякакви видове лампи :-D...
Вчера видях там една лампа(луминисцентна).Беше си направо тяло.Абе,направо лампа(пурата е вътре,това искам да кажа :-)).Има си "закачалки",с една дума много удобна ми се видя.Даже и имала някакъв коефициент на влагоустойчивост.Цената е около 25-26лв.Питах продавача колко вата е и той ми каза 13(мисля че беше).Казах му,че ми трябва за аквариум и трябва да е ват на литър,а той ми отговори,че ватовете на луминисцентните се умножавали по 5,т.е. За моя 84 литров аквариум една луминисцентна лампа от 18 вата,например,ще ми е достатъчна - 18 х 5 = 90 вата.
Има ли нещо вярно в това? И ако не - означава ли това,че трябва да купувам 4-5 пури по 18 вата(например),за да ми свършат работа?

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimages21.snimka.bg%2F004269868.jpg&hash=5d3da196f944dc769ab37884a4501169e6c2e2f1
Нещо такова е.Това ограденото.

panchopan

Ей това ограденото човека освена да хварли един боб какво е надали може да разбере по друг начин :-)
Виолета ти е отговорила, другото което може да дабавя е да сложиш отражатели. Може и със сегашното ти осветление да става като сложиш отражатели. Тогава цялата светлина отива в аквариума и е малко по-различно.

Успех
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Violeta

17.10.2007 15:16 #4 Last Edit: 17.10.2007 17:04 by Violeta
Вероятно е от онези китайски лампи, дето ги има и в Плод-зеленчук  :-D
Не му вярвай, човекът просто няма понятие от осветление на аквариум. Тези лампи имат и друг недостатък - имат полупрозрачен разсейвател, който плащаш, а после трябва да махнеш, за да е достатъчно ефективно осветлението. Тогава отива и IP-то, т.е. някаквата влаго- и прахозащитеност. Но основния проблем е, че 13 вата изобщо няма да са достатъчни.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

blagoy

Цитат на: flyfishermm - 17.10.2007 00:19
той ми отговори,че ватовете на луминисцентните се умножавали по 5
Никакви умножения, този продавач явно се е опитвал да те пусне по пързалката.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs118.photobucket.com%2Falbums%2Fo91%2Ffisherman__2007%2FAkva%2Fth_r006a-1.jpg&hash=15041450eb78136ccea645b645f2993ca57c3ba3
70l, 2x18W

zambo

Никакви умножения . Има подобни на тово ограденото тяло , но са за две лампи и нямат прозрачния капак отгоре . Цена за тялото без пурите около 12-15 лева . Две такива ще ти свършат работа , а ако нямаш претенциозни растения може и едно .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

flyfisher

Днес си намерих осветление :-).
Значи,тялото е 4 лв.Става за 18 вата пура.Ще си взема две.Има и пури - Аквастар 18 вата.Струват осем и нещо.Ще ми стигнат ли тези общо 36 вата за 84л.?Ще имам 3-4 растения.

islander

Падат се по около 0.43 вата/литър. Като за 3-4 растения (невзискателни) ще ти стигнат. Но ги монтирай така, че да имаш възможност в последствие, ако решиш да увеличиш растенията или да си сложиш по светлолюбиви, да сложиш още една луминисцентна пура.

Borgot

Значи малкия ми аквариум е 84л. и в него гледам доста растения и някои доста светлолюбиви. Можеш да влезнеш във фотография и да видиш темата ми. Светя с 2 лампи по 15 вата (сън гло и сера тропик сън). Незнам какви са тези "100вата" на литър но при мен всичко расте, а ти си прави изводите.

Similar topics (5)

32605

Публикации: 6
Прегледи: 3756

12372

Публикации: 15
Прегледи: 7805

15618

Започната от freaky


Публикации: 7
Прегледи: 3940

4900

Публикации: 9
Прегледи: 4738

3264

Започната от 6aro


Публикации: 26
Прегледи: 10498