• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:00

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Филтри

Започната от patter, 05.12.2005 18:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

patter

Здравейте,

във фотографията се използват филтри при снимане с халогенни лампи. Тези филтри са срещу избиването на жълта светлина.

Днес си говорих с един фотограф и той ми каза, че ще ми излезне по-евтино ако си купя филтриращо фолио. Такова фолио използвали в телевизията (не само там де :-) ).

Отидох до един магазин тук във Варна и намерих точно това, което ми трябва, но го имаха на каталог само. Става дума за фолио което служи за промяна на цветната температура - от 3000 и нещо келвина я прави 5000 и нещо.

За фотогравски нужди е идеално, замислих се обаче дали няма да върши работа и при осветлението на аквариума. Вземаш си обикновени лампи с 3000 К, слагаш такъв филтър и хоп - 5000К. В каталога гледах най-различни типове фолиа, които променят светлината по различен начин.

Така, въпроса ми е дали знаете от къде могат да се намерят такива фолиа ? В магазина ми казаха че ги вземат от представителството на Динакорд в София. (дали някой софиянец няма да бъде така добър и да види какво има при тях  :wink: ).

Въпрос и към Виолета - вие имате ли такива неща при вас ?

Stas

Защо искаш да си променяш цветната температура? Единственото, за което се сещам е, че те дразни жълтото... Ами тогава си взимаш 860/865 лампи и си готов. Цената им е същата като на 827/830.

patter

Искам да го сменям конкретно за да мога да снимам :-) Един добър начин да осветя допълнително за снимките е с халогенна лампа, но без да мога да правя корекции на бялото снимките стават ... жълти :-)

Иначе по принцип незнам дали растенията не предпочитат определена цветна температура. Има такива вилтри, които са за преубразуване към дейлайт.

dido

Ако снимаш с цифрак, не ти трябват филтри. Просто настройваш белия баланс и ги имаш точните цветове. Ако снимаш с по-читав апарат и правиш снимките в RAW формат, не jpg, може да има и опция за настройка на цветната температура.

patter

така е, но за добрите стари аналогови апарати ...

dido

вай вай

NO CARRIER

Цитат на: "patter"така е, но за добрите стари аналогови апарати ...

има фотошоп!  :lol:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

malomir

Цитат на: "patter"

В магазина ми казаха че ги вземат от представителството на Динакорд в София. (дали някой софиянец няма да бъде така добър и да види какво има при тях  :wink: ).
?
Patter.Представител на Динакорд има и във Варна.Звънни ми и  ще те заведа.