• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:35

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

добре ли е???

Започната от drin4o, 01.03.2006 21:46

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

drin4o

Аз растения, не гледам! Имам само искуствени! Аз за рибките. А енергоспестяващата харчи 25 вата, най- евтината, ама свети кат, за 100вата!!! 100 вата не е добре за 40 литров аквариум нали???

77

има и по малки 16 -18 вата :wink: вземи си една такава :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

drin4o

Ще   ги вида. Ама, не мога да разбера, какво им има на жълтите крушки!!! Що да не стават, за аквариум???

Stas

Жълтите крушки имат неподходящ спектър.
Добре, не гледаш растения. Тогава ще ти кажа, че крушките са с направо неприятно цветопредаване - значи, че цветовете са нереални.
Интензитета на крушките е смешен, но добре - и това не те интересува.
Ами крушката свети в една точка дет се вика... Не виждам какво красиво има в това.

kraltchev

Тия спиралните крушки дето им викат "енергоспестяващи" изобщо не са ефективни. По-добре човек да вземе луминисцентна пура.

Първо рекламата че с 20 използвани вата крушката дава 100 е лъжа.  Причината според мен е че крушката е навита спирално и поне половината от светлината се губи.

20 ватова такава крушка дава светлина която на мен ми прилича на 30 най-много 40 вата.  Нека някой да пробва със светломера на фотоапрата - да сравни 40 ватова крушка с нажежаема жичка с 20 ватова енергоспестяваща.

И в заключение - цокъла на енергоспестяващите крушки се нагрява доста силно - не може да се пипне с пръст.

--Николай

zariio

Това за нагряването на цокъла важи и за лампите с нажежаема спирала.Всичко зависи от начина на поставяне.Ако се поставя така че да виси тоест фасунгата да е отгоре се нагрява доста
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

drin4o

Е на тебе, ти прилича!!! Ама си е точно така!!! 100 вата си е!!!

dido

Цитат на: "Stas"Жълтите крушки имат неподходящ спектър...
...крушките са с направо неприятно цветопредаване - значи, че цветовете са нереални.

Нереални - спрямо какво  :?:

Stas

Спрямо цветоусещането на повечето хора. В края на краищата цветът е само едно усещане... Точната му дефиниция винаги се различава от възприятието.

Дидо, ти се събуди и тръгна като хрътка, а?

Някой път можем да си поговорим и за цветове... :)

dido

Намерих свободен сокет, не че съм спал   :lol:

Човешкият мозък е адски адаптивен към цветовете. За проба - загледай се в някакъв зелен фон за 4-5 минути и след това си отклони погледа извън монитора. Ще видиш как мозъка се адаптира към шаренията след като се е взирал в зеленото...

Освен това - в природата цветовата температура се мени непрекъснато - при ярко слънце и синьо небе минава 10000К, при залез слънце пада драстично до 3-4000 клевина и прочее. Затова да говорим за реални цветове е малко неадекватно предвид какво е наоколо :-)

Stas

Еми аз мисля, че жълтите крушки с нажежаема жичка не стават.
Ти си нещо наопаки... Що не си сложиш на новия аквариум такива крушки?

dido

Стават, разбира се. Цветът им е екстра за развъждане на растения. Само дето КПД-то им е доста по-калпаво от това на луминесцентните лампи и спектъра е леко неефективен.

Едно време по книгите за акваристика препоръчваха по 2-3 вата/л осветление с обикновени крушки и по 0.5 в/л ако светиш с луминесцентни. Само че тока тогава беше без пари... ;-) Въпрос на лумени/ват е работата.

Едно време - преди 20-на години, когато бях хлапе, гледах растения в аквариумите си без да знам за какво иде реч (не че сега знам много повече... ;-) ) Светих само с такива жълти крушки - 100-ватови. Тогава луминесцентните бяха лукс и ги нямаше. Растенията си вървяха...

Big_gonzo

По принцип Дидо е много прав. Спектъра на крушките с нажежаема жичка е много по-подходящ от този на обикновените лум. тръби, но трудно се постига необходимият интензитет(много грее). По тази причина "преди години" братята руснаци препоръчваха комбинирано осветление (лум. лампи+крушки с нажежаема жичка).

Violeta

Нажежаеми лампи

Поради редица свои предимства това са най-разпространените светлинни източници – удобна експлоатация, малки размери, непрекъснат спектър, добро цветопредаване, широк диапазон на мощност. Недостатъци: нисък светлинен добив, малка трайност, по-лошо цветопредаване от някои газоразрядни лампи...
От 100% подадена към лампата електрическа мощност 50-70% се превръща в лъчист поток, 70-76% от лъчистия поток е в инфрачервената област на спектъра , 10-13% от лъчистия поток е във видимата част на спектъра, като най-силно са застъпени червените лъчи, загубите в газа са 12-9%, а в държателите – 3-2%.
Светлинният добив е нисък – 6-20 lm/W, средният живот – около 1000 h. И двата параметъра силно се влияят от промяната на захранващото напрежение...



Този цитат е от нашия "буквар" по осветителна техника. Автор е доц.д-р Ангел Пачаманов.
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

kpokcho

Цитат на: "Big_gonzo"крушките с нажежаема жичка е много по-подходящ от този на обикновените лум. тръби, но трудно се постига необходимият интензитет(много грее).
Интересно, какво общо има греенето с интензитета на електромагнитната вълна?
Греенето е излъчване в инфрачервената област а интензитета е
мощността на лъчението върху единица площ...
Така че ако той както описва има около 4 вата (нали според виолета само 10 % от светлината е видима) на 80кв/см (да предположим че акварума му от 40 Л е с размери 20х40 х50 см), и НЯМА ЕСТЕСВЕНИ РАСТЕНИЯ, Осветлението ще е с много добър интензитет... Някой хора с 40W крушка с нажежаема жичка осветяват цели мазета с площ около 3-4 кв.метра, а тука са 80 см...?
Принципно именно само 10те % излъчване във видимата област са "слабата страна " на крушките с нажежаема жичка, защото останлите 90% не ги виждаш а ги консумираш... И излиза икономически неизгодно...

Similar topics (2)

10003

Публикации: 5
Прегледи: 3676

3131

Започната от HegeJl4o


Публикации: 16
Прегледи: 7181