• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 18:04

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за &#

Започната от Anonymous, 10.12.2004 12:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

niky

Енергоспестяващите лампи са точно по тая автогенераторна схема.
По подобна схема са и електронните дросели които се продават.
Всъщност и тая специализирана схема е генератор и на изходите и директно се слагат високоволтовите транзистори.

В момента тия устройства са доста евтини (10 лева за 2 лампи), така че се обезмисля правенето им.

За рефлекторите....да, интересно мнение.
Но същите мнения има и за грунда - едни казват, никакви добавки, други напротив.

Хора много, мнения много.

Сашо

Ники, къде ги има по 10 лева? Това, което аз съм виждал е доста повече!
Има български, по ок. 40 лева за две лампи, при това, ако се свързват 18 W то трябва да са последователно, което е по принцип лошо.
Филипсовите и на Шнайдер са по 50-60 и повече лв. за 2 х 18 или 36 ватови. Там, слава Богу лампите са свързани успоредно, всяка през собствен дорсел, но спре ли една лампа, гасне и другата, явно се срива генерацията. Ще съм ти много признателен, ако ми кажеш къде си видял по 10 лв. Предполагам, при тази цена произходът е Китай, но, какво от това.
Най-евтиният вариант, който съм видял досега са цели осветителни тела с електронен дросел. 18 ватовия модел струва 13 лева в Метро, но отзивите са лоши - особено ако работело във влажна среда.

77

аз съм с vosslon schwabe немски са и струва 33 лв за 2*36 вата :D работят вече две години :D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Сашо

Отварял ли си ги да видиш как са направени вътре. Любопитно ми е , дали и те са с автогенераторна схема?

niky

Ами в София ги има в Бриколаж и в Ташев-Галвинг.
В Бриколаж май са турски, но discus има такива и няма проблеми.


Аз имам един родно производство. Трябва да си подаря още един, че с тия дросели е мъка :lol:

За схемата...ще погледна тия дни

77

нямам си на идея за какво ми говориш :oops: но съм убеден че са аналог на филипсовите :D тая фирма е под шапката на осрам :wink:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Сашо

ако не те мързи отвори капачката на дросела някой път и щракни една снимка на това, което е под нея :)

Сашо

На автогенераторната схема лошото и е, че честотата зависи от Z на лампата, което означава, че при различните образци, дори и при една и съща каталожна мощност, а дори и при една и съща лампа при различна температура или общи часове на работа честотата ще е различна, а от там и тока през лампата, защото токоограничаващия елемент пак си е дросел... с всичките му последици.
При специализираните схеми от типа на IR215x има собствен генератор, чиято честота е стабилна и не зависи от лампата и тока през нея, а от там и всичко останало. Освен това при по advanced моделите има опции за "мек старт", който удължавал живота на лампите и т.н.
Само че чиповете ги няма. Поне в Бургас като питах по магазините за електронни чарколяци за тях ме изгледаха като извънземно. Не съм проверявал в Конрад.
Иначе идеята беше да се ползва вместо IR-ките по-достъпна схема от типа на TL440 - използва се в импулсните захранвания, вкл. тези на компютрите. Само че още не съм доизмислил схемата, по която да работи.

dido

В Бургас провери фирма АШ, те внасят чипове по поръчка. Ето как да се свържеш с фирмата:

Адрес:   ЦАР СИМЕОН I,No:29
Тел.код:   056
Телефон 1:   841697,841907,843330
Телефон 2:   843330,42030,840733
Мобилен тел.:   088 9146782

Сашо

Благодаря...за тех не бях се сетил :)
Иначе ги зная къде са.
10х

Similar topics (5)

37409

Публикации: 7
Прегледи: 3340

27455

Публикации: 10
Прегледи: 6149

30073

Публикации: 7
Прегледи: 4668

3896

Започната от Xektor


Публикации: 21
Прегледи: 10021

20708

Публикации: 2
Прегледи: 3360