• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 06:11

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за кръвосмешение

Започната от malomir, 05.09.2005 01:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

malomir

Здравейте.Имам такъв въпрос.Имам рибки от явно едно люпило в смисъл братчета и сестричета.Та как стои въпроса с кръвосмещението при тези рибки в смисъл те рано или късно ще се чифтосат.Няма ли да има някакви деформаций или други отклонения съпътсващи процеса между толкова близки роднини?Как е по принцип с всички рибки?Предварително благодаря :roll:

sho

не само при рибките ами и при всичко е така даже някой едноклетачни си раменят части от ядрата(конюгация - ако не бъркам не ми се рови в книжки сега:) )  защотот иначе поколенията се изтощават - при рибките няма да се усети от първо или второ поколение но ако използваш поколението от една майка да си направиш развъдно стадо рано или късно ше се появят аномалии особенно ако продължиш с този метод на кръстосване в смисал техните деца и т.н.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

Boby_

Само по себе си кръвосмешението не води до никакви по-особени малформации, независимо от броя поколения.
Проблемите идват от тъй наречените рецесивни гени, които в поколението на родителите са комбинирани в двойка с дадени доминантни гени и поради това съответните белези не се проявяват. При кръвосмешение с всяко следващо поколение шансът да се комбинират два рецесивни гена се увеличава. При хората подходящ пример е заболяването хемофилия, при което кръвта не се съсирва. То се проявява само при жените и се пренася от рецесивен ген. От него страдат много от кралските семейства в Европа и поради близките родствени връзки помежду им и малкото навлизане на "свежа" кръв хемофилията се предава от поколение на поколение.
Ако теоретично е възможно да разполагаме с родителска двойка с идеални гени, т. е. без никакви нежелани белези дори и непроявени, няма да имаме никакви проблеми никога занапред. Обаче това е невъзможно - не съществува такъв идеален родител.
Има два основни начина да се пазим от "израждане", т. е. от засилване на нежеланите белези с всяко следващо поколение. Първият начин е да се вкарва "свежа" кръв - дивоуловени риби, риби, които нямат родствена връзка с нашите и т. н. Това за съжаление невинаги е възможно. Другият начин е много стриктен изкуствен подбор - да позволяваме да се размножават само на риби, които не проявяват нежелани белези. Това обаче е свързано с много разходи и с някои проблеми от етично естество - рибите трябва да се отглеждат до доста голям размер, за да се проявят белезите, след което тези с нежелани черти трябва да бъдат ликвидирани (единственият сигурен начин да си осигурим това, че тези черти няма да бъдат предадени нататък в поколенията). Добър пример за това е отглеждането на някои видове малавийци в Австралия - там вносът на повечето малавийци е строго забранен, но не и отглеждането им. Затова акваристите разчитат на стриктна селекция на внесени преди забраната индивиди и това дава резултати вече доста години.
Хайде стига, че ми се изписа писалото.  :lol:

Sorrow

Близкородственото кръстосване само по себе си не е рядко срещано явление и в природата, но да не задълбаваме толкова.  Лабораторни опити и наблюдения в природата доказват, че дори при не много строг отбор близкородствена популация може без проблем да преживее дори 40-50 поколения инбридинг. Като се замисли човек много видове аквариумни рибки са поколение на само няколко успешно аклиматизирани някога диви родителя... Внимателният отбор е важен, а не сляпата самоцел да се правят количества...

zariio

Цитат на: "Boby_"Само по себе си кръвосмешението не води до никакви по-особени малформации, независимо от броя поколения.
Проблемите идват от тъй наречените рецесивни гени, които в поколението на родителите са комбинирани в двойка с дадени доминантни гени и поради това съответните белези не се проявяват. При кръвосмешение с всяко следващо поколение шансът да се комбинират два рецесивни гена се увеличава. При хората подходящ пример е заболяването хемофилия, при което кръвта не се съсирва. То се проявява само при жените и се пренася от рецесивен ген. От него страдат много от кралските семейства в Европа и поради близките родствени връзки помежду им и малкото навлизане на "свежа" кръв хемофилията се предава от поколение на поколение.
Ако теоретично е възможно да разполагаме с родителска двойка с идеални гени, т. е. без никакви нежелани белези дори и непроявени, няма да имаме никакви проблеми никога занапред. Обаче това е невъзможно - не съществува такъв идеален родител.
Има два основни начина да се пазим от "израждане", т. е. от засилване на нежеланите белези с всяко следващо поколение. Първият начин е да се вкарва "свежа" кръв - дивоуловени риби, риби, които нямат родствена връзка с нашите и т. н. Това за съжаление невинаги е възможно. Другият начин е много стриктен изкуствен подбор - да позволяваме да се размножават само на риби, които не проявяват нежелани белези. Това обаче е свързано с много разходи и с някои проблеми от етично естество - рибите трябва да се отглеждат до доста голям размер, за да се проявят белезите, след което тези с нежелани черти трябва да бъдат ликвидирани (единственият сигурен начин да си осигурим това, че тези черти няма да бъдат предадени нататък в поколенията). Добър пример за това е отглеждането на някои видове малавийци в Австралия - там вносът на повечето малавийци е строго забранен, но не и отглеждането им. Затова акваристите разчитат на стриктна селекция на внесени преди забраната индивиди и това дава резултати вече доста години.
Хайде стига, че ми се изписа писалото.  :lol:
Евалата Боби за подробното обяснение.Никога не съм си мислел че е толкова сложно :shock:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

etg

ЦитатПри хората подходящ пример е заболяването хемофилия, при което кръвта не се съсирва. То се проявява само при жените

Една корекция: само при мъжете! :wink:

Chikipaf

Хмм имал съм кръвосмешения само при живородки и деформации нямаше (сигурно защото "по-прецаканите екземпляри са умирали ")освен при гупите...!!!Раждаха се като от филм на ужасите,леле едни с криви гръбначни стълбове,други направо като гевреци сгънати...Наистина гадни бяха направо ги давах на трихогастрите да не се мъчат рибоците...камо ли да ги отглеждам.
Мене ми е чудно дали навсякъде по магазините продават рибоци с родствени връзки *dontknow*

torsade

"Кръвосмешението" е обичаен метод в селекцията за запазване на даден ценен белег. Така че всъщност повечето изкуствено създадени породи, които са чисти линии, са резултат от "кръвосмешение". Както е казал Боби, за да се запазят ценните белези и да не се допусне израждане, в тези случаи е нужен много строг подбор. Затова е лесно при липсата на такъв една чиста линия гупи, например, да се изгуби бързо в следващите поколения.
Охлювът не ни е враг!

barabata

А дали кривите гръбнаци и дефектите не са и в следствие недобра и неразнообразна храна ?
Не всичко е резултат на гените.
Ако става въпрос при мен гупата ми остана без мъжки доста дълго и като поотрастна един мъжки от предишно нейно поколение знаеш ли какво яко поколение ми остави. Хич не съм ги отделял и даже бях пуснал и в другия аквариум от тях но в позледствия забелязах че намаляват, а килитата се облизват доволно и ги спасих ... останалите поне. Ама вече се оцветват и са доста едри за 3 седмечни рибоци и се оцветяват, а никакви специални храни не им давам. Само въртя 5 вида храни от 3 различни производителя - всекйи ден е различна.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

Similar topics (4)

7047

Публикации: 5
Прегледи: 5571

56743

Публикации: 9
Прегледи: 4838

56056

Публикации: 5
Прегледи: 3642

59349

Започната от Legal76


Публикации: 1
Прегледи: 3066