• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 11:31

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Продължителност на живота на рибите

Започната от puhcho, 13.12.2006 19:16

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

puhcho

Нека който знае колко години живее някоя риба да пише тук.Мисля че темата ще е полезна. whistle

acho_pl

Който ми каже колко години живее фосилиса ще съм му признателен. Много ми е интересно колко живее тази "гад"
It doesn't matter where you are, it's important to be there!

puhcho

И аз ги мразя тия изроди :broil

acho_pl

Цитат на: "puhcho"И аз ги мразя тия изроди :broil

Не казвай такова нещо, че filio ей сега ще се намеси :twisted:  :wink:
It doesn't matter where you are, it's important to be there!

sk4

Mного добра тема ;) лични те поздравявам, добре си се сетил... чесно казано и мен ме интересува, но не съм запознат никък  :lol:

Boby_

Продължителността на живота при различните риби варира много.
Например някои килита живеят две-три години, също както и рамирезитата, а някои африкански цихлиди (фронтози, трофеуси) могат да изкарат и 15 години без проблем. Повечето малавийски цихлиди пък живеят 6-7 години. Циприхромисите изкарват 5-6. Изобщо много е различно.
Чувал съм легенди за 30 годишни златни рибки, но не знам дали има нещо вярно в това.
Виж за фосилисите идея си нямам - не съм гледал такова нещо, не съм се интересувал от тях и нямам намерение да го правя в бъдеще.
:lol:

acho_pl

Верно е че фосилиса не е от най-забележителните риби, но със сигърност е една от най-издръжливите. Моя фосилис е вече на около 10 години и е в перфектно здраве. Е малко е поочукан, но все пак си е на възраст а и "хисторито" му е забележително.
It doesn't matter where you are, it's important to be there!

Boby_

Между другото, тая тема ще си е точно на мястото в "Рибки" - заглавието и може да е "Продължителност на живота на рибите", за да е ясно за какво си говорим.
Моля модераторът на раздела да я премести в "Рибки".

puhcho

Хора по колко години живеят астронотусите :shock:

ico

около 2 години  :lol:  стават едри писват ти и ги махаш :twisted:
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

dido 1

Цитат на: "ico"около 2 години  :lol:  стават едри писват ти и ги махаш :twisted:
Май си в грешка, живеят доста повече от 2 години :wink:
544л. Малави

zmeq

Ти май не схващаш свиленградски хумор  :wink:

dido 1

544л. Малави

zmeq

Човека ти казва, че колкото и да живеят, няма кой да ги изтрае повече от 2 години  :P

acho_pl

Шшш, ало сега ще се обиждаме ли :evil:  :twisted:  :wink:
А и неразваляйте темата :lol:  :wink:
It doesn't matter where you are, it's important to be there!

chaykov

в началото когато започвах да се занимавам с акваристика и почти нищо не разбирах в един магазин имаше една риба дракон ако не се лъжа, предполагам се казваше така защото муцуната и приличаше на такъв ама от тея китаиските...
та струваще около 150лв и аз и викам на продавачката: хубу де купувам я ако ми умре? а тя ми отговаря че ако я гледам както трябва може и да ме надживее... :)
Англиски форум : питаш нещо и ти отговарят. Руски форум : питаш нещо и в замяна също те питат нещо.
Български форум : питаш нещо и всички се впускат да ти обясняват колко си тъп!



https://s1.postimg.org/43tluyw8fj/aqua.jpg[/url]

iliyana

Пиша по памет,когато последно говорих за продължителността на живота на рибите с един немски акварист....

Доколкото си спомням повечето видове живеят до десетина години.Но имало и с повече години живот, напр. есетровите(?), не знам точно кои от тях...май бяха около 100 години,ако не се лъжа........и май ставаше въпрос за моруна(?)..н о пък като че ли се поддържа най-вече мнението,че средната възраст е от 3 до 5 години, като тази средна възраст май била доста по-ниска от максималната в естествените им условия на живот.

Ако нещо тук не е вярно, предвартелно се извинявам за неточния отговор. :oops:.......... :D
Другите не са ми база за сравнение,те са долната ми граница!

malomir

Според мен е много относително да се говори за продължителноста на живота.Както и при хората това зависи от начина на живота който си водил(здравословвно хранене,здравословна атмосфера и т.н.)Смятам, че така е и с нашите рибки-параметри на водата,подходящ биотоп-всичко това би трябвало да влияе на цялата тази работа.За да не бъда голословен знам за случаи в които Rainbow рибки са живяли по 16 години достигайки размери които меко казано са нелогични за този вид и са били активни до края на дните си.Ето една легендарна Боесемания за която се говори доста в нета.Съжелявам че в момента не мога да намеря снимката с ролетката където се вижда колко голяма е.Става въпрос за 17 см.което си е рекорд при условие че дават по принцип 12-14 мах.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.photobucket.com%2Falbums%2Ff44%2Fmalomir%2F14.jpg&hash=4616e3c31a43914ae433b11f22fd4c34d0e693aa
Голямо прасе ама все пак на една солидна възраст

puhcho


hyp

Цитат на: "dido 1"
Цитат на: "ico"около 2 години  :lol:  стават едри писват ти и ги махаш :twisted:
Май си в грешка, живеят доста повече от 2 години :wink:
Дидо им дава всяка сутрин Витамин C :)

hank87

по мои наблюдения сомчетата са безсмърни.

puhcho

Цитат на: hank87 - 24.01.2007 02:32
по мои наблюдения сомчетата са безсмърни.
Дълголетни :-)

hanskiq

Аз съм чувал за скаларии на 15 години не знам дали е вярно =-O

puhcho


GEORGI

Цитат на: hanskiq - 27.01.2007 15:26
Аз съм чувал за скаларии на 15 години не знам дали е вярно =-O


мисля че не е верно мойте ги храних и се грижих перфекно и изкараха 6 години е повечето измряха ама останаха неколко.А само да спомена че ми направи впечатление че мойте макроподи живяха около 5 години.Аз от одавна ги гледах ама възнамерявам скоро пак да си закупя :-)

HanibalKing

МОжеби тук му е мястото да попитам до колко години живеят скаридите? :-X *doskoro*

Boby_

Цитат на: GEORGI - 13.02.2007 21:47
мисля че не е верно мойте ги храних и се грижих перфекно и изкараха 6 години е повечето измряха ама останаха неколко.А само да спомена че ми направи впечатление че мойте макроподи живяха около 5 години

GEORGI, това, че гупите и макроподите живеят 5-6 години, не означава, че всички риби имат такава продъжлителност на живота.
Пак повтарям, много африкански цихлиди (напр. Малави М'буна) спокойно доживяват 8-9, даже 10 годишна възраст, а други (трофеусите) - дори 15. Конкретно за скалариите не знам, но не виждам защо да не достигнат и те до 15.

GEORGI

Цитат на: Boby_ - 14.02.2007 07:33
GEORGI, това, че гупите и макроподите живеят 5-6 години, не означава, че всички риби имат такава продъжлителност на живота.
Пак повтарям, много африкански цихлиди (напр. Малави М'буна) спокойно доживяват 8-9, даже 10 годишна възраст, а други (трофеусите) - дори 15. Конкретно за скалариите не знам, но не виждам защо да не достигнат и те до 15.


ми именно аз за скаларите говорих че мойте изкараха 6години а по книгите пише че живеят около 5години и след тва дават фира.А за цихлидите знам че изкарват спокойно по повече години. ;-)

acho_pl

А скалариите не са ли цихлиди? ;-)
It doesn't matter where you are, it's important to be there!

puhcho

лабидохромисите колко доживяват,също и хибридите червен папагал?

Тони

Моруната съзрява полово между 17 и 26г. и живее над 75г
Щуката живее  40г съзрява полово на 2-4
Шарана живее 30г
Сома 40г
Костура 20г
Речната змиорка между  6 и 13г
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

Aquarius

Благодарение на Puhcho вече съм ориентиран къде да задам въпроса си:

Колко е продължителността на живот на трихогастерите в аквариумни условия?

puhcho

Значи,мноого относително е.Това са двойно дишашти риби,така че мисля че към 10-12 години.Ако греша ме поправете. :-)

Aquarius

Цитат на: puhcho - 07.06.2007 22:57
Значи,мноого относително е.Това са двойно дишашти риби,така че мисля че към 10-12 години.Ако греша ме поправете. :-)

Благодаря puhcho, знам обаче със сигурност, че това не важи при бетите, а за колизите важи ли?

botan

Попринцип и колизите са лабиринтови риби(пухчо това че могат да поемат и атмосферен кислород не значи че са двойнодишашти риби!Двойно дишаштите риба са само 2 или3 вида в света!), но не схванах какво общо има това с продължителноста на живота,малко разяснения плс.
: 08.06.2007г 00:12ч
Да точно така само 3 вида са, единия живее в Австралия = Ceratodus/Neoceratodus forsteri,другия в Африка = Protopterus annectens и третия в Южна Америка = Lepidosiren paradoxa

NO CARRIER

Цитат на: puhcho - 07.06.2007 22:57Това са двойно дишашти риби,така че мисля че към 10-12 години.
По твоята логика, единично дишащите риби ще живеят 5-6 години. :-)
И аз не виждам логика между дишането и продължителността на живота.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Aquarius

Цитат на: NO CARRIER - 08.06.2007 01:15
По твоята логика, единично дишащите риби ще живеят 5-6 години. :-)
И аз не виждам логика между дишането и продължителността на живота.

И не би трябвало имайки в предвид, че едни от рекордьорите са златните със стандартно НЕдеформирано тяло. При тях вътрешните органи не са притиснати и това допълнително удължава живота им. Рекордьорката при тях е "Tish, certified by the Guiness Book of Records as over 43 years old making him the world's oldest goldfish". Тиш, който е умрял на 43! И е сертифициран от Гинес.

Така че наистина дишането и продължителността не би трябвало да са в някаква много определяща зависимост.

acho_pl

Цитат на: botan - 08.06.2007 00:26
Попринцип и колизите са лабиринтови риби(пухчо това че могат да поемат и атмосферен кислород не значи че са двойнодишашти риби!Двойно дишаштите риба са само 2 или3 вида в света!), но не схванах какво общо има това с продължителноста на живота,малко разяснения плс.
: 08.06.2007г 00:12ч
Да точно така само 3 вида са, единия живее в Австралия = Ceratodus/Neoceratodus forsteri,другия в Африка = Protopterus annectens и третия в Южна Америка = Lepidosiren paradoxa

Съгласен съм, но двойно дишащите риби не са 2-3 вида в света. Повече са ;-)
It doesn't matter where you are, it's important to be there!

Lestat

Callichthys callichthys - "Рибите имат допълнително дишане, което им дава възможност да се придвижват по сушата в търсене на вода. "   От  тук. Това не е ли двойно дишане?

neneee

Някой чувал ли е, че рибите растът докато са живи? И да сте чували и да не сте какво мислите по въпроса? Знам го от достоверно лице. Може би това в аквариумни условия не важи...?

Aquarius

Не знам, аз лично от собствени наблючения съм забелязал, че повечето рибки растът, колкото им позволиш. Т.е., ако са в по-малък съд, то развитието им, респективно растежът им се забавя и дори може да бъде прекратен далеч, преди да достигнат смятаните за максимални размери за съответния вид.

botan

Цитат на: Lestat - 08.06.2007 09:04
Callichthys callichthys - "Рибите имат допълнително дишане, което им дава възможност да се придвижват по сушата в търсене на вода. "   От  тук. Това не е ли двойно дишане?
До колкото знам и те имат такъв лабиринтоподобен апарат,но не са двойно дишашти рибоци
Цитат на: acho_pl - 08.06.2007 08:00
Съгласен съм, но двойно дишащите риби не са 2-3 вида в света. Повече са ;-)
Имам чувството че си пообъркал понятията :-).Тези риби имат просто устроен бял дроб от 1 или 2 мехура които при недостиг на кислород във водата навлиза въздух и в тях се извършват газообменни процеси.

Gad_Man

Някой може ли да ми каже средната продължителност на живота при данио рерио?

Aquarius

Цитат на: Gad_Man - 09.06.2007 00:04
Някой може ли да ми каже средната продължителност на живота при данио рерио?

Предполагам около 2-3 години.

Gad_Man

Значе моята май бие рекорда на повече от три години е ,но в момента е ни жива ни омряла само по дъното лежи :-(

kokata

Извинявай те но продължителноста на живота на рибите зависи от вас АКВАРИСТИТЕ.Не е много важно колко живее а как изглежда и се чуства рибката.От старост малко умират *JOKINGLY*

Aquarius

Цитат на: Gad_Man - 09.06.2007 00:22
Значе моята май бие рекорда на повече от три години е ,но в момента е ни жива ни омряла само по дъното лежи :-(

Дано греша, но прочетох, че това новото перлено данио, което стана хит миналата есен, живеело 2,5 години, което между другото ми е трудно да разбера, как са го разбралаи, след като видът е известен на акваристите от миналия август, но... и затова предположих, че възрастта и на братовчедите му е около 2-3 години.

Gad_Man

Цитат на: Aquarius - 09.06.2007 00:37
Дано греша, но прочетох, че това новото перлено данио, което стана хит миналата есен, живеело 2,5 години, което между другото ми е трудно да разбера, как са го разбралаи, след като видът е известен на акваристите от миналия август
странно наистина.. може пък на боб да са му гледали или по линията на живота... знам ли *ROFL* :-D *ROFL*

NO CARRIER

От тук


Adolfos Cory - 5 години
Angelfish - 10+ години
Apistogramma - 3 to 5 години
Archer Fish - 5 години
Armored Catfish - 7 to 15 години
Bala Shark - 10 години
Bandit Cory - 5 години
Banjo Cat - 7 to 15 години
Banjo Catfish - 5 to 8 години
Black Neon Tetra - 5 години
Black Phantom Tetra - 5 години
Black Shark - 4 to 10 години
Black Tetra - 5 години
Black Widow Tetra - 5 години
Blackfin Cory - 5+ години
Bleeding Heart Tetra - 5 години
Blindcave Fish - 5+ години
Bloodfin Tetra - 10+ години
Blue Gourami - 4 години
Boesman Rainbow - 5 години
Bronze Cory - 5 години
Bumble Bee Catfish - 5 to 8 години
Cardinal Tetra - 4 години
Cherry Barb - 5 to 7 години
Chocolate Gourami - 4 години
Clown Loach - 15+ години
Columbian Tetra - 5 години
Congo Tetra - 5 години
Convict - 10 to 18 години
Diamond Tetra - 5 години
Discus - 10 to 18 години
Dojo Loach - 10 години
Dwarf Gourami - 4 години
Emperor Tetra - 6 години
Festivum - 10+ години
Figure 8 Puffer - 5 години
Firemouth - 10 to 15 години
Frontosa - 8 to 15 години
Giant Danio - 5 to 7 години
Glass Catfish - 8 години
Glassfish - 8 години
Glowlight Tetra - 5 години
Goldfish - 10 to 30 години
Guppy - 3 to 5 години
Harlequin - 6 години
Hatchetfish - 5 години
Hog Nose Brochis - 10 години
Honey Gourami - 4 години
Jack Dempsey - 10 to 18 години
Jordan's Catfish - 10+ години
Killifish - 1 to 2 години
Kissing Gourami - 5 години
Lemon Tetra - 5 години
Leopard Danio - 5 to 7 години
Leporinus - 5+ години
Livingstoni - 10+ години
Midas Cichlid - 15+ години
Mollie - 4 години
Moonlight Gourami - 4 години
Neon Rainbow - 3 to 4 години
Neon Tetra - 5 to 10 години
Oscar - 10 to 18 години
Otocinclus - 5 години
Pacu - 10 години
Pearl Danio - 5 години
Pearl Gourami - 4 години
Pictus Catfish - 8 години
Piranha - 10 години
Platy - 3 to 5 години
Pleco - 7 to 15 години
Rafael Catfish - 7 to 15 години
Rainbow Shark - 4 to 10 години
Rams - 4 години
Rasboras - 5 to 10 години
Red Eye Tetra - 5 години
Red Rainbow - 5 години
Red Tailed Catfish - 15 години
Redtail Shark - 8 години
Rosy Barb - 5 години
Royal Pleco - 10+ години
Rummy Nose Tetra - 5 to 10 години
Rumy Nose Tetra - 5 години
Severum - 10 to 18 години
Silver Dollar - 10+ години
Silvertip Tetra - 5 години
Swordtails - 3 to 5 години
Texas Cichlid - 10+ години
Tiger Barb - 6 години
Tigerfish - 5 години
Tinfoild Barb - 10 години
Upside Down Catfish - 5 години
Weather Loach - 10 години
Whiptail - 10+ години
White Cloud Mountain Minnow - 5 to 7 години
Zebra Cichlid - 10+ години
Zebra Danio - 5 години
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

djoko_iako

Доста изчерпателна информация  *thanks

puhcho

Браво,Коко,много добре.
Ако можеш да намериш и за соленоводните риби ще е интересно да ги съпоставим. :-)

NO CARRIER

Колеги...
Това излезе на първа страница когато в гугъла написах danio lifespan.  *PARDON*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Aquarius

Супер обемно инфо, за коетео едно голямо  *thanks, но лично за мен много разочароващи резултати относно някой рибки и напълно необяснимо за мен, но факт!  :-(

Similar topics (2)

51905

Публикации: 5
Прегледи: 3042

32965

Публикации: 4
Прегледи: 6621