• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 11:16

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Общи питания за стартиране на аквариум

Започната от kirilgolov, 17.11.2014 01:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Julliano

Цитат на: mkolev - 22.11.2014 13:06
Здравейте, за да не отварям нова тема, а и въпроса ми има общо с темата. Заслужава ли си да си купя този комплект препарати, намерих го случайно. Гледах и по други сайтове, мисля че и цената е добра.
http://www.zoomenu.bg/komplekt-preparati-jbl.html
Нещо, което не ти трябва няма смисъл да го купуваш само щото е на добра цена.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.org%2F790mdviix%2Fdownload.jpg&hash=3bc5531cf9543c714e53c5cf78d6b522c2a8fb6f

kirilgolov

Здравейте, малко да ви ъпдейтна по моя случай  :-D
Аквариума 65x35x30 (68l) е закупен, доставен и напълнен.
Грунд - фракция 3-5мм, слой между 2 и 6 см.
Нагревател - EHEIM 75W. Между другото, на колко минимум сантиметра трябва да е нагревателя от дъното? Вчера с удивление открих, че нагревателя е малко дългичък, отрих бая от грунда под него (остана около слой 1см), след което го поставих на около 5мм от грунда и с мъки успях да покрия минималното ниво на водата, което се изисква.

Филтърът ще бъде AquaEl Fan 3 - 700l/h. Предстои да бъде доставен и поставен в аквариума утре.
Днес може би ще садя и растенията, както и ще поставям декорацията (корени и камъни). Да видим как ще ги закрепя, защото вчера имах проблем с корените (изплуват).
Капака в момента се прави, но осветлението все още се чудя колко и какво да бъде - растенията ще бъдат анубиас, криптокорина, валиснерия, егерия денса, явански мъх. 2x18W добре ли ще е или ще са много, особено за анубиаса?

Благодаря ви за всичките ви препоръки, скоро ще пусна снимка и дано около Коледа да успея да сложа и рибите (10-12 неонки).
68l., Danio rerio, Corydoras Julii
Anubias barteri var nana, Vallisneria, Crypotocoryne wendtii, Egeria densa, Taxiphyllum barbieri
Aquael Fan 3, EHEIM 75W, Tetra Tetramin, Tetra Pro Color

bunzip2

2 х 18 вата е добре. Анубиаса някъде по на сянка, за другите няма да има проблеми :).

Нагревателя щом е до маркировката потопен, значи е добре.
Корените изплуват, защото не си ги накиснал. Остави ги в една кофа с вода за 10-тина дни и ще потънат. Възможно е да оцветяват водата отначало. Процеса на потъване и изчистване на дървото от веществата които оцветяват водата, се ускорява, ако извариш корена за няколко часа :)

asito

Да вметна,че оцветяването на водата не е опасно,а напротив.Получава се от отделяне на танин ако не бъркам.Може и да затиснеш с нещо корена в аквариума.5мм е добре да е от дъното.Що не го върнеш и си вземеш друг нагревател,щом ти е дълъг този.

micka

Криптокорината не е ли големичко за този аквариум?
За оцветяването даже е по-готино според мен, но ако е от танина, защото онзи ден си намерих един корен който оцвети водата в бяло и ми уби около 30 малки гупи, за това е хубаво да си знаеш от какво дърво е корена.

kirilgolov

Здравейте.
Засега всичко върви добре - корените потънаха, поставих ги, засях растенията, включих филтъра (нагревателя е включен по-отдавна, вече около 1 седмица). Водата става все по-тъмна и по-тъмна, но явно това е от корените, дано да се поизбистри до след някой ден  *dontknow*
Мислех да слагам риби чак след нова година, но сега се оказва че ми се налага да ги поставя дори преди Коледа - само около 2 седмици след официалното стартиране на аквариума.
Изобщо не ми се искаше да слагам химия за стартиране на азотния цикъл, но май ще се наложи.
За съжаление нямам и тестове за водата, с които да следя показателите.
Моля ви да ми препоръчате препарат за стартиране на цикъла, от някой онлайн магазин (с колкото по-бърза доставка, толкова по-добре). Колко често да слагам, по колко, и докога..? И кога ще мога да сложа рибите? (12 неонки)  :-)

П.П. Прикачвам снимка:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.cc%2Fo46xuawal%2F20141205_211228.jpg&hash=9ffbc31ffc5aded74be84c9fee338789dbebd520
68l., Danio rerio, Corydoras Julii
Anubias barteri var nana, Vallisneria, Crypotocoryne wendtii, Egeria densa, Taxiphyllum barbieri
Aquael Fan 3, EHEIM 75W, Tetra Tetramin, Tetra Pro Color

Ivan_S

Препаратите за стартиране на азотния цикъл се наричат биоактиватори или биостартери. Опитай това като ключова дума да потърсиш в Интернет. Всички популярни марки предлагат такива - Sera, Tetra, JBL, Djana и др. Търсиш такива с възможно най-голяма концентрация на нитрифициращи бактерии, т.е. най-малко количество от препарата за максимално количество вода. На всяка опаковка си има означени дози, начин и честота на използване ;). Неоните може да ги пуснеш и сега, щом се налага, но ще трябва по-често да сменяш вода и по-изкъсо да следиш параметрите й.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

skorpi_zoo

Водата може да става такава и от корените.
Нещо ситен ми се струва тоя грунд,а между другото изми ли го хубаво преди да го сложиш в аквариума.
Ако го хвана тоя Мърфи...

kirilgolov

Водата 100% става такава от корените.
Грунда го пише 3-5мм, и на мен не ми се струва много ситен  *dontknow*
Измих го много добре, сигурно 15 пъти го плакнах. Сигурен съм, че не е от него, защото при измиването открих, че от него водата става мътна, но не тъмна, а едва ли не бяла.
От друга страна, нямах много време за обработката на корените. Ето как процедирах:
Тъй като нямах голям съд, в който да ги изваря, ги поставих в един голям леген. Наливах гореща (почти вряла, около 80*) вода, като я сменях изцяло през 2 часа през деня. Корените потънаха изключително бързо - за 2 дни. През това време обаче не съм забелязал оцветяване на водата от тях, дори когато престоят около 10 часа преди смяната на водата (през нощта). Преди поставянето им, водата бнеше леко мътна, но предполагам главно от грунда, които просто нямаше как да плакна повече. След поставянето им (от петък), водата става все по-тъмна, като чай.
Как да процедирам оттук нататък? Четох, че не е хубаво да се правят смени на водата поне до 1 месец след старта на аквариума. Ще се избистри ли водата сама до 2 седмици?

За рибите и азотния цикъл:
Не съм много поддръжник на идеята да ги поставя още сега, тъй като както казах нямам тестове за водата и някак си искам засега да ми се размине да ръся още XX лева за тях. Поради тази причина предпочитам да взема някакъв биоактиватор и да си реша проблемите. Както казах, дори нямам нужда да ги слагам веднага, а едва след поне седмица и половина. И при тази мътилка, няма как да им го причиня  :-)

На снимката не се вижда капака с осветлението. Скоро ще го снимам и него, след като бъде довършен (довечера  :-) )
68l., Danio rerio, Corydoras Julii
Anubias barteri var nana, Vallisneria, Crypotocoryne wendtii, Egeria densa, Taxiphyllum barbieri
Aquael Fan 3, EHEIM 75W, Tetra Tetramin, Tetra Pro Color

yasenst

А защо толкова бързаш да пуснеш рибките. Аз го направих така- пуснах аквариума, без спиране на филтър и нагревател. Сложих Био Нитривек на Сера. След два дни пуснах четири неончета, да създават работа на бактериите. Изчаках двадесет дни, казаха ми, че след двадесет дни, параметрите значително се подобряват. Занесох вода в един магазин, където направиха тестове. След това постепенно си добавих и другите рибки.

rane

Цитат на: kirilgolov - 07.12.2014 16:04

Моля ви да ми препоръчате препарат за стартиране на цикъла, от някой онлайн магазин (с колкото по-бърза доставка, толкова по-добре). Колко често да слагам, по колко, и докога..? И кога ще мога да сложа рибите? (12 неонки)  :-)

Аз използвах Tetra safe start:
http://www.tetra-fish.com/Products/aquarium-water-care-maintenance/setting-up-how-to-set-up-aquarium-water/safestart-how-to-change-aquarium-water-remove-ammonia-from-aquarium-bacteria.aspx

При мен определено помогна.Изсипах цялата бутилка, както е според инструкциите.Цикълът ми се завъртя на 3-та седмица.Държа да отбележа, че тук препоръчват стартирането на аквариум с 2-3 издръжливи рибки в него.

http://freshaquarium.about.com/cs/biologicalcycle/a/nitrogencycle.htm

kirilgolov

От това, което сте написали, разбирам, че дори и с тези препарати 3 седмици не ми мърдат - по-добре ще е да не рискувам.
Както и да е, смятам да направя следното:
- Биоактиватор Tetra Aqua Safe следващата седмица
- 3-4 дни след това пускам четири неончета
- Изчаквам така до след празниците (около 5-6 Януари)
- Добавям останалите 8 риби

Освен това, наби ми се на очи и препаратът JBL Clearol. Удачно ли е да третирам с него аквариума за да се избистри водата, ще има ли някакъв ефект? Освен това ще навреди ли на формирането на азотния цикъл?
68l., Danio rerio, Corydoras Julii
Anubias barteri var nana, Vallisneria, Crypotocoryne wendtii, Egeria densa, Taxiphyllum barbieri
Aquael Fan 3, EHEIM 75W, Tetra Tetramin, Tetra Pro Color

yasenst

Грунда, колкото и да си го плакнал винаги се вдига мътилка. Изчакай ден два и ще се избистри водата. Само да добавя - аз корен нямам и не зная, какво е положението, при наличието на такъв.

Ivan_S

С или без биоактиватори, при правилен старт, азотният цикъл ще се завърти. Активаторите само забързват малко процеса, но НЕ правят чудеса :). Аз съм стартирал 35 литров аквариум със 100% вода от работещ аквариум, 2 пъти добавяне на Нитривек, 3-4 пъти пране на гъби от работещия аквариум в новия и .... след 10 дни имах азотен цикъл. Естествено следващите 3 месеца се установи стабилен и така вече почти 2 г., като понякога няма риби в него, нито растения ;). С една дума, много зависи как стартираш и какво правиш по време на старта.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Julliano

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.org%2F790mdviix%2Fdownload.jpg&hash=3bc5531cf9543c714e53c5cf78d6b522c2a8fb6f

Similar topics (5)

55313

Започната от madness777


Публикации: 10
Прегледи: 4327

17923

Публикации: 73
Прегледи: 71025

38768

Публикации: 7
Прегледи: 13962

56315

Започната от hadjievvv


Публикации: 0
Прегледи: 2217

51452

Публикации: 5
Прегледи: 3585