• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 05:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Генетика?

Започната от Живко, 10.05.2005 23:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dido

Ти вида ще го запазиш :-). Предполагам, че искаш да ти остане някаква вариация на този вид. В такъв случай най-добре е да кръстосваш ценния екземпляр с подобни нему, без да има близко родство между двете риби. При всички случаи ще имаш голям брак, ако ценния за тебе белег е "рецесивен".

Абе това е мъка, цялата тая работа. Не си играй по-добре. То ако ставаше лесно и бързо досега да имаше всякакви уроди, плод на болния мозък на сръчни генетици. Ако е някой труден за размножаване вид за целта може да пропилееш години.

Живко

искам да си купя примерно жълти бети.чифт от доказани родители,който струва майка си и баща си.предполага се,че при това положение са с доминанта,който ми трябва.
ако не ги размножавам по схема.поколението рано или късно ще почне да губи цените белези и пак трябва да купувам нови.
ако ги размногавам правилно винаги ще си имам,до момента в който се появи нужда от свежа кръв.
с други думи връща се към първоизточника.
природата си знае работата.:D нефункционалната мутация не се толелира.:lol:
мисля,че сега знам как да кръстосам поколението.
сигурно само така си мисля,защото нещата никога не са прости.
за това казвам,че ще поровя още в нета.
Никой не се е родил научен.

dido

Няма гаранция, че жълтия цвят е доминантен белег в случая. Дори се обазлагам, че е рецесивен.

Атанас Казаков

Обикновенно точно тези белези са рецесивни.За да се запази фенотипа се прави близкородствено кръстосване, докато не се наложи вкарване на нова кръв в линията.Това си проличава по израждането на поколението.

Живко

всъщтност сте прави.
ако е доминантен,няма да почне да изчезва.

това,че е близкородствено крастосване е ясно.
въпроса е от кои поколения се взимат женските и от кои мъжките?
Никой не се е родил научен.

Живко

опс.
ако говорим за бети,жълтото би трябвало да е доминанта,а гените за другите цветове да са рецесивни.
Никой не се е родил научен.

dido

Ако говорим за бетите, дивия оригинал е кафяво-червен доколкото имам спомен. Демек това е "доминантния" цвят. Всичко друго е отклонение и би трябвало да е рецесивен белег, който ще се претопи.

Живко

просто казано,цветовете на бетите се състоят от четири пласта,като най-долния е жълт.
за да има бетата жълт цвят,трябва горните пластове да ги няма.
за това си мисля,че трябва да е доминантен.
както казах обаче,някои неща ми се губят.може и да не е така.
Никой не се е родил научен.

JivkaGK

В селското стопанство се подбира мъжкар с желаните белези и се кръстосва с много женски, т.е. те са чистата кръв. Ще спестиш малко пари, ако си вземеш само мъжки. Щом ти се занимава опитай, но според мен ГМО отдавна е сложило генетиката в джоба си.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE_%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC