• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:08

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Есетра

Започната от vench, 01.03.2016 17:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vench

Исках днес да си купя една есетра към 12-13 сантиметра дълга, за да я гледам в 120 литра аквариум. Момчето, което я продава обаче, каза че иска по-хладна вода и я гледал в аквариум без нагревател с температура около 20 градуса. В същото време аз поддържам около 23-24 градуса в моя аквариум, в който има 3 боции макраканта, 3 лебео биколор, 1 пангас, 1 трихогастър и 1 сом калихт.

Въпросът ми е дали мога да направя някакъв компромис с температурата, така че всички да са щастливи. И къде изобщо мога да намеря характеристиките и изискванията на есетрата, за да знам дали да си я взема...


Cabral

Есетри много. Най-често се продават моруни, защото най-много се отглеждат изкуствено. В магазините ги взимат от 2 развъдника, но последните години май остана само единия. Разликата е, че цената на развъдника е 2-2.50, в магазините 12-15 лв.
Теоретично температура от 23 градуса може да пречи само на сибирската есетра (от семейството на моруната), която живее на по-студено и също е масова риба напоследък. На моруната и останалите едри есетри - руска, персийска и пъструга, температура от 23 градуса не пречи, а е в границите на 21-26 градуса при които тези есетри растат най-бързо.
Нямам представа защо в аквариум има проблеми с отглеждането им, в Болярци ги отглеждат в бившето ТКЗС, в бившите силажни ями, направени на плитки басейни, в толкова мътна вода, че едвам се виждат, а аерацията е съвсем нормална. да не говорим, че напоследък стана модерно да се отглеждат в едни корита, където са не се вижда дъното от тях, толкова са на гъсто. вярно, подава се въздух на поразия и всичко е автоматизирано.
Според мен проблемите идват от храната, който иска трябва да си намери специална храна за есетри, преди време беше между 1.50 и 3 лв. килото, като 1 кг. прираст се постига от 1.8 кг. храна. Може и да бъркам с по 1-2 десети, че беше отдавна, но горе долу е това.
Интересен е веслоноса, но така или иначе всички са големи риби и не стават за аквариум, освен като малки или някой от 20-30 тона. Силажните вани в които ги гледаха бяха 20х2.5-3 метра на 1-1.5 м. дълбочина или 60-70 м3 единия.

VDO

Имаше един развъдник допреди няколко години във Видин,държаха ги в бетонни басейни,базата приличаше на азиатските ферми за декоративни риби,директно изпомпваха вода от Дунав и я превъртаха през басейните за подрастващите и майките,дребосъците ги отглеждаха в пластмасови контейнери с много силна аерация. Не си заслужава даже да се опитва в аквариум.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

vench

По-скоро ще се откажа. Готина рибка е, но няма нужда от измъчени работи.