• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Български видове риби,подходящи за отглеждане в аквариум

Започната от dobriii, 18.05.2009 19:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

houngan

Цитат на: Мишо - 06.09.2009 12:26
Защо не , може и една програмка в БАН да си спретнете и за слънчака ...

houngan та как се заселил lepomis gibbosus у нас или научно отново ще откривате топлата вода.

Има програми, в момента работят съвместно СУ и ЦЛОЕ-то точно по този въпрос.

А как се е заселила у нас - ти отричаш версията български акваристи да са я пуснали на свобода, аз не - ако имаш доказателства че у нас не е внасяна началото/средата на миналия век с такава цел моля; другата версия е щом лошите френски акваристи  са я опуштили, тя по естествени птища се е разселила чак до тук (което ми се вижда малко далеч, но не казвам че е невъзможно.

Мишо

houngan чакам от теб доказателства за вината на наречените от теб "некадърни акваристи" у нас. Ти си специалиста - давай факти, официални научни публикации, или снимки по въпроса. Мотивирай се, щото от меганаучни приказки ме боли глава.

Хайде пиши, че бюжета на БАН пак ще виси  :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F2_mini.jpg&hash=4d4666357bd28950b4b4e601672e141ce5110eb1  https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flurebg.com%2FFor_Web%2FMy_Aquarium_%2F19_mini.jpg&hash=abf73e85d5384ca65321824882d3f97b0028b04f

Tiro

Цитат на: dobriii - 04.09.2009 23:29
bells НЕ!!!! НЕ може каракудата с плати. каракудите може  да си ги гледаш сами или с други наши риби :-)
Първо: Извинявам се, че се намесвам и заявявам, че не съм капацитет. Това може и да е вярно ама без аргументи  *dontknow*
Според мен всичко зависи от условията, размера на аквариума храненето и процеса на адаптация.
Второ: Аз лично успешно адаптирах 2 от 3 каракуди в 120 литров аквариум (при това в началото беше пренаселен) гледах ги години като последната я извадих преди 2-3 месеца и изкара там около 7 години и в добро здраве скочи в тигана, втората (от трите каракудки) умря защото не мина адаптацията и резките температурни промени.
Наблюдения: Много мирни и кротки папкат си суха храна и т.н. не наддават на килограми достатъчно бързо и се крият по дъното.
120л. Гупи, Сае, Звезден Анциструс

Ако искате да получите от мен отговор на въпрос, задайте го на БЪЛГАРСКИ!!!
След като не полагате елементарни усилия, не виждам причина, аз да се напрягам два пъти: първо - да разчета написаното и второ - да потърся отговора.

Асен Евгениев

Брат ми от две години отглежда една каракуда в обикновена кофа в цеха в който
работи. Яде всичко и взема храна направо от пръстите му. Но в тая теснотия си стои
все 15 см. Мисли вече да я пуска на свобода.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

TiratroN

Да ,виждам че темата е стара,но за мен е интересна и я четох.Мисля че след мен ще я четат и други затова смело поствам :)

Навремето гледах малки горчивки.На село в реката е бъкано от миди и тия рибки си живеят щастливо :) Когато пораснат ,мъжките са с много красиви червени перки.Аз си бях наловил да гледам такива с големина на средна гупичка. Вярно че в реката е студено ,но аз ги пуснах в аквариума. Отначало жегата им идва нанагорно и кислорода не им стига - дишат учестено. След няколко дни обаче явно се аклиматизират , защото дишането им се нормализира и започват да ядат храната която давам на рибите. Предимство е че аквариума не се нуждае от нагревател. Добри алгоядци са :) Бях си оставил аквариума на слънце и всичко зеленясало беше яко изпасано.

Сещам се за една риба която обитава нетечащи води и не е спомената тук като подходяща за отглеждане , въпреки че съм гледал и такава.
http://i241.photobucket.com/albums/ff61/filchev/Picture002.jpg
Ние и викаме "пръскач". Гледам някои са я объркали с Гамбузия (В България има ли някъде пускани Гамбузии по реки и язовири? )
Мъжките имат красиви черни контури на плавниците .

wwladoo

Колега,покрай Бургас има езера в които има Гамбузия--зарибена още от комунист. време по една спец. програма за биологична борба с комарите,а и много колеги са споменавали от различни краища на БГ,че има и при тях.Аз лично съм си хванал отпреди няколко месеца 7-8 бр.--м. и ж. и си ги гледам,а и много пъти съм хващал през годините.Беше поизчезнала по едно време при нас,но пак се е навъдила доста!!! ;-) :-)
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

kosturska

Някой да знае как се наричат сребристите продълговати риби в р. Златна Панега? Като малка ми бяха хванали около 200-300. Не оцеляха всичките, но доста станаха по 6-7 см. Накрая сестра ми реши, че са достатъчно големи, за да си пусне костенурката при тях..
Цитат на: TiratroN - 24.10.2010 00:55

Сещам се за една риба която обитава нетечащи води и не е спомената тук като подходяща за отглеждане , въпреки че съм гледал и такава.
http://i241.photobucket.com/albums/ff61/filchev/Picture002.jpg
Ние и викаме "пръскач". Гледам някои са я объркали с Гамбузия (В България има ли някъде пускани Гамбузии по реки и язовири? )
Мъжките имат красиви черни контури на плавниците .
Мисля, че това са рибките, които гледах преди. Поне моите също се аклиматизираха добре тогава. Мисля тази пролет да отида на риболов и да хвана каквото мога. Има и интересни скаридки в реката. Кой знае, може да си направя биотоп Златна Панега  :-D
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

raiko

Доста подробно си ги описала: "продълговати и сребристи". Колко ли вида риби отговарят на това описание? :-)

tetra

Цитат на: houngan - 04.09.2009 22:23
Пропусната е една от най-подходящите рибки за аквариум срещащи се в България, а именно

Горчивка - Rhodeus amarus

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.sav-hannover.com%2FAnglerwissen%2FFischarten%2Fimages%2Fbitterl.jpg&hash=06a19498b088c3c2311ebc056172ec9f888479a6

Видът е изключително издръжлив, храни се с повечето аквариумни храни - живи, сухи.

Размножаването е предизвикателство - ще трябва да си набавите и сладководни миди - Unio sp или Anodonta cygnea.

Достига 7-8см, понася температури (поне на мен известни 25-26 градуса) добре. За pH - около
неутралното. Обем на аквариума над 30 литра.


Няма статут на застрашена, не е защитен вид, поне засега.


ПС - относно параметрите на водата посочени в първото мнение  *NO* рибите живечт при доста различни условия от посочените, ще понапиша като имам време.

Ааа да - и вида Phoxinus phoxinus на български се нарича - Лешанка!
[/quote  
Искам да споделя че подобни рибички хванати от реката съм отглеждал заедно със обикновенните аквариумни риби и то без проблем.Големината и формата е както на тези на снимката но цветът и бе сребристо бял,с метален блясък.Дали е същия вид но с различен цвят -мутация не знам.

kosturska

Някой дали може да даде списък и на другите водни обитатели - миди, скариди, рачета, които могат да се отглеждат в аквариум?
Ако някога дойде ден, в който не сме заедно, трябва да знаеш някои неща... Ти си по-смел, отколкото вярваш, по-силен, отколкото изглеждаш и по-умен, отколкото си мислиш. Но най-важното нещо е, че независимо дали сме разделени, аз винаги ще бъда там за теб и винаги ще те обичам!
Мечо Пух

ivotri

Пъстървите са много красиви но едва ли могат да се отглеждат в аквариум. Дали ще може да се осигури температура чистота на водата и по-големи количества кислород? Някой пробвал ли е? Има и едни канален сом ги пишат по магазините, изглеждат добре и се продават малки по-размер риби под 50 см. Незнам обаче колко растат и дали ги има и по нашите водоеми.

FHM

Цитат на: ivotri - 02.01.2012 17:24
Пъстървите са много красиви но едва ли могат да се отглеждат в аквариум. Дали ще може да се осигури температура чистота на водата и по-големи количества кислород? Някой пробвал ли е? Има и едни канален сом ги пишат по магазините, изглеждат добре и се продават малки по-размер риби под 50 см. Незнам обаче колко растат и дали ги има и по нашите водоеми.
Каналния сом не е типична риба от нашя край той е внесен от северна америка  . С него зарибяват основно платените водоеми за спортен риболов . Достига почти 1 метър и тегло от 6-7кг.

betito0093

Здравейте, подариха ми две червеноперки и едната умря. *dontknow* Искам да ви попитам какви по-точно условия искат за да живеят във аквариум?  *HELP*
Благодаря :)

Heartwork

Аз имам горчивка и е много издържлива рибка ! В реките ги има
Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

reverend

Ако аквариумът е с добра аерация и рибите не са наранени при улавянето, не би трябвало да има проблем - всички от сем. Шаранови се приспособяват сравнително добре - червеноперката не е изключение, но горчивката е шампион - ако се свормира стадо, веднага започва да се храни и опосква водораслите в целия съд, като не е придирчива и към к-вото кислород. За по-едрорастящи видове всичко зависи и от големината на рибите - колкото по-възрастна е рибата, толкова по-трудно привиква към променените условия и изисква много свободно пространство /иначе стресът и последвалите го болести я убиват/. Към завишените градуси приспособимостта е добра. Аз лично съм отглеждал много видове, вкл. и балканска мряна и речен кефал, които са доста чувствителни към стреса риби. С по-мощна филтрация и създаване на леко течение, рибите се чувстват що-годе добре дори при над 20 градуса. Поемат ли първата храна обаче - нещата са добре.
От пъстървите - само американката е приспособима към температури около 20 градуса, но адаптацията към задължително по-замърсената вода в съда е трудна...като говорим за дребни рибета.
Уважавай това което имаш, защото утре може да го нямаш!

Similar topics (5)

59014

Публикации: 3
Прегледи: 4934

55764

Публикации: 1
Прегледи: 2044

51452

Публикации: 5
Прегледи: 3543

7047

Публикации: 5
Прегледи: 5543

58549

Публикации: 2
Прегледи: 3386