Symphysodon aequifasciatus  (Pellegrin, 1904)

Българско наименование:

Дискус

Снимка на Symphysodon aequifasciatus  (Pellegrin, 1904)
Синоними: Discus, Symphysodon aequifasciata (Pellegrin, 1904), Symphysodon aequifasciata subsp. aequifasciata, Symphysodon aequifasciata subsp. axelrodi (Schultz, 1960), Symphysodon aequifasciata subsp. haraldi (Schultz, 1960), Symphysodon aequifasciatus subsp. aequifasciatus (Pellegrin, 1904), Symphysodon axelrodi (Schultz, 1960), Symphysodon discus var. aequifasciata (Pellegrin, 1904), Symphysodon haraldi (Schultz, 1960)

Съществуват два вида дискус и няколко подвида.

Първият вид е Symphysodon discus, който в своята номинална форма Symphysodon discus discus (Heckel или червен дискус) се среща в Rio Negro и неговият подвид Symphysodon discus willischwartzi, който е открит на юг в Амазонка.

Вторият вид е Symphysodon aequifasciatus, който има три подвида:  Symphysodon aequifasciatus aequifasciatus (зелен дискус),  Symphysodon aequifasciatus axelrodi (кафяв дискус),  Symphysodon aequifasciatus haraldi (син дискус).



1) Symphysodon discus discus; 2) Symphysodon aequifasciatus aequifasciatus; 3) Symphysodon aequifasciatus axelrodi; 4) Symphysodon aequifasciatus haraldi.


Symphysodon aequifasciatus aequifasciatus (зелен дискус)



Symphysodon aequifasciatus axelrodi (кафяв дискус)



Symphysodon aequifasciatus haraldi
(син дискус)

Етимология:
Symphysodon: от гръцки syn, symphysis - израстнали заедно + odous - зъби, aequifasciatus: aequus - същия, като, fasciatus - на ивици

Семейство: Cichlidae

Разпространение: Symphysodon aequifasciatus е разпространен в басейна на река Амазонка, от Rio Solimões, през главния речен канал на Амазонка, до Rio Putamayo в Колумбия и Перу, както и в Rio Tocantins в Бразилия. Има популации също в съседните страни - Гвиана и Суринам.

Хабитат: Symphysodon aequifasciatus не се среща в главните речни канали, най-често обитава бавноподвижните притоци и горски басейни. Рибите са в групи в дълбочините, в защитени места между корени на дървета и камъни.


Rio Purus - едно от естествените местообитания на Symphysodon aequifasciatus


типичен хабитат на Symphysodon aequifasciatus



Symphysodon aequifasciatus в естествения си хабитат


Максимална стандартна дължина:
14см

Размер на аквариума: аквариум с основа 120 x 45 x 45см, 250 литра се препоръчва за няколко малки риби

Условия за отглеждане: Symphysodon aequifasciatus са доста плашливи риби, затова в аквариума трябва да има множество скривалища от корени, гъсто засадени растения с широки листа, плаващи растения. За субстрат е подходящ мек пясък, като трябва да се отделя особено внимание на чистота му. Някои акваристи гледат рибите без субстрат, за да могат да поддържат необходимата чистота.

Параметри на водата: температура 28-32°С, оптималната температура е 29-30°С, pH 5.5 - 7.5, твърдост 2 - 12°dH

Храна: В природата Symphysodon aequifasciatus се храни основно с зоопланктон, насекоми и малки безгръбначни. В аквариум приема замразени и живи храни като тубифекс, хирономус, артемия. Яде с неохота и сухи специализирани за дискуси храни.

Поведение и съвместимост: Symphysodon aequifasciatus са териториални, мирни, не много подвижни риби, които се придържат към средните слоеве на водата, обичат сенчестите места, разсеяното осветление. Това са пасажни риби и трябва да се отглежда група от 6-8 риби. Подходящи съквартиранти са скалариите, но понякога ги гонят от храната. Може да ги отглеждате с други спокойни и миролюбиви риби.
Ако искате да ги размножавате, най-добре е да ги гледате във видов аквариум.

Сексуален диморфизъм: Различаването на половете е много трудно


мъжки и женска Symphysodon aequifasciatus


Размножаване:
Symphysodon aequifasciatus достига до полова зрялост на възраст от 1.5 години.
Рибите се моногамни и двойката се създава за цял живот. Размножаването става по двойки.

Когато рибите са готови за хвърляне на хайвер, започват да си подготвят място за гнездото, като почистват камък или листо на растение, където после ще бъде положен хайвера.
В този момент най-добре е да преместите двойката в развъден аквариум, където да има растения и укрития. Доста професионални акваристи слагат двойката риби в доста тесен и висок аквариум, без дъно, с приглушено осветление, аерация и в него слагат само един керамичен конус, който да служи за хвърляне на хайвера. Аквариума умишлено се прави да е тесен, за да могат малките лесно да намират родителите, от кожата на които се хранят в първите си дни.
Водата трябва да е много мека - 2-3° dGH, а температурата с 2-3 градуса повече от тази в общия аквариум.


Symphysodon aequifasciatus в развъден аквариум се грижи за хайвера


Женската полага до 200 хайверни зърна.

Дискусите имат силен родителски инстинкт и се грижат за хайвера и малките, но не трябва да ги безпокоите, защото при всяка опастност може да изядат хайвера.

Инкубационният период е 3 дена, след което се появяват първите личинки. Първите две седмици малките се хранят от особен секрет, който се отделя на кожата на родителите. В този процес участва както женската, така и мъжкия.

След този период може да извадите родителите и да храните малките сами - науплии на артемия.


Symphysodon aequifasciatus с малки


Младите дискуси са бледи и невзрачни на вид, започват да се оцветяват на възраст от 3 месеца.

Имайте предвид, че различните видове дискусе се размножават помежду си, което води до хибридизация.

Продължителността на живота на Symphysodon aequifasciatus е 10 - 15 години.

Източници:
blog.tetra.net
houseaqua.ru
aquainfo.org
aquafisher.org.ua

Характеристики


Семейство: Cichlidae
Континент: Южна Америка
Трудност: С определени изисквания
Слой: Среден слой
Миним. обем: 250л
Вода: Сладка



Карта на разпространение


Добавенo на 29.04.2004 г; промененo на 19.03.2024 г