Aphyocharax anisitsi  (Eigenmann & Kennedy, 1903)

Българско наименование:

Червеноплавничест Афиохаракс

Снимка на Aphyocharax anisitsi  (Eigenmann & Kennedy, 1903)
Синоними: Bloodfin tetra

Етимология: Aphyocharax: от гръцки  aphye, -es, сардина + charax - морска риба

Семейство: Characidae

Разпространение: Aphyocharax anisitsi са разпространени в Южна Америка, в басейна на река Paraná в Бразилия, Парагвай и Аржентина

Хабитат: Aphyocharax anisitsi обитава потоци, реки и притоци, на места засенчени от плаващи растения и клони.


река Piraputanga - естествен хабитат на Aphyocharax anisitsi


Максимална стандартна дължина:
50 – 55 мм

Размер на аквариума: аквариум с основа 60 х 30 см е подходящ за малка група риби

Условия за отглеждане: Aphyocharax anisitsi се чувства най-добре в гъсто засаден аквариум, като му оставите и задължително достатъчно свобоно място за плуване. Може да се използват парчета дърво или корени, както и плаващи растения.
Аквариумът задължително трябва да има капак, защото рибите при възможност скачат. Субстрата трябва да е тъмен.

Параметри на водата: температура 20 – 28 °C, pH 6.0 – 8.0, твърдост 54 – 447 ppm

Храна: Aphyocharax anisitsi не са капризни и приемат повечето сухи, замразени и живи храни.

Поведение и съвместимост: Aphyocharax anisitsi са сравнително миролюбиви, но могат да закачат малките, с дълги перки риби или тези които по-бавно плуват. Най-добре е да се отглежда с други харациди, Corydoras и дребни лорикарии, в група от поне 6 риби.

Сексуален диморфизъм: Мъжките са по-дребни от женските, развиват малки кукички на аналния си плавник през размножителния период. При хващането на самеца с кепче, той може да се заклещи в него с кукичката си и при насилствено освобождаване тя да се откъсне и той да загуби способността си за размножаване. В този случай кепчето трябва да се пусне във водата и самеца ще се освободи сам.

Размножаване: За размножаване на Aphyocharax anisitsi е необходим развъден аквариум с растения с фини листа или явански мъх, за да служат за място за хвърляне на хайвера, както и сепараторна мрежа.
Параметрите на водата не са критични, но трябва да се избягва много алкална вода. Малък филтър с гъба ще осигури необходимата филтрация. Преди размножаването, рибите трябва да се хранят с висококачествена замразена и жива храна.

След като видите че женските са забележимо пълни с хайвер и мъжките са с брачното си оцветяване, тогава може са ги преместите в размножителния аквариум.

Важна особеност — аквариума трябва да има капак, който да е на поне 20см от повърхността на водата, защото по време на хвърлянето на хайвера изкачат от аквариума и хайвера пада обратно във водата.

Там продължавайте да ги храните с замразени и живи храни, докато забележите хайвер. Рибите обикновено хвърлят рано сутрин. Зърната са обикновено сред растенията, но не са лепкави, затова много от тях ще паднат на дъното или ще плуват във водата.

Възрастните се отделят, защото ще изядат хайвера. Хайвера се излюпва за около 24 часа. След като малките изразходват жълтъчните си торбички, трябва да ги захраните с инфузория, а след това с миркочервеи и новоизлюпена артемия.

При подходящи условия и балансирано хранене малките растат бързо и след две седмици са вече около 10мм.

Продължителността на живота на Aphyocharax anisitsi е около 4 години.


аквариум с Aphyocharax anisitsi 

Източници:
www.seriouslyfish.com

Характеристики


Семейство: Characidae
Континент: Южна Америка
Трудност: Лесно(a) за отглеждане
Слой: Среден-горен слой
Миним. обем: 50л
Вода: Сладка



Карта на разпространение


Добавенo на 29.04.2004 г; промененo на 19.03.2024 г